Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

„Na vstup do NATO a EU máme zákon“

Svět

  9:39
PRAHA - Členství Ukrajiny v unii má podporu většiny Evropanů, říká v rozhovoru pro LN Borys Tarasjuk, ukrajinský ministr zahraničí.

LN Pane ministře, jak jednoznačná je orientace Ukrajiny na vstup do EU a NATO? Lze říci, že prezident Viktor Juščenko prosazuje integraci na Západ, a premiér Viktor Janukovyč na Východ?
To by bylo příliš zjednodušené a skutečný stav má daleko ke stereotypu, který jste zmínil. Orientace Ukrajiny na NATO a EU nezávisí dnes už ani na prezidentovi, ani premiérovi. Náš cíl, členství v alianci a unii, je od roku 2003 dán zákonem o národní bezpečnosti. Pokud jde o naplňování zákona, tak v dobách Kučmy se pokrok nedal očekávat. Něco jiného se říkalo venku, a doma se děly věci, které měly daleko k evropským hodnotám. Po vítězství demokracie, tedy po oranžové revoluci, uvěřilo NATO i EU v novou Ukrajinu. A to se projevilo.

LN Co konkrétního jste dosáhli? Členství vám unie nenabídla.
Od revoluce před dvěma roky jsme podepsali dohodu o přibližování Ukrajiny k členství v EU, získali jsme od unie status země s tržní ekonomikou. Dosáhli jsme dohody o energetice, začali jsme skutečně přizpůsobovat právní řád unijnímu právu a pracovat na dohodách o ulehčení vízového režimu a readmisní dohodě. Spolupracujeme s EU v mnoha oblastech zahraniční politiky a spolupráce se stále rozšiřuje. Jen za rok 2005 se nám podařilo dosáhnout většího pokroku než za předchozích deset let.

LN Vstup Ukrajiny do EU je mezi Evropany populárnější než Turecka. Předběhnete Ankaru?
S Turky jsme spojenci, ne protivníci. Ale je fakt, že přes 50 procent Evropanů je pro vstup Ukrajiny do Evropské unie.

LN A členství v NATO?
V roce 2005 jsme přešli do fáze intenzivního dialogu o členství v alianci. Loni po volbách a velmi dlouhém vyjednávání si získala většinu koalice levice a Strany regionů, která reprezentuje velké podnikatele. A tady se projevily rozdíly v pojetí sbližování se s NATO. Prezident a jeho okolí byli přesvědčeni, že Ukrajina byla připravena na členství v NATO. Ale nový premiér Janukovyč prohlásil, že bychom neměli členství uspěchat. To ale nezpochybňuje náš cíl, jímž zůstává členství v NATO a EU. Je to rozdíl v taktice. Bylo by tedy chybou říkat, že prezident představuje prozápadní směr zahraniční politiky a premiér proruský. Už jenom proto, že v roce 2003 frakce premiéra hlasovala pro zmíněný zákon o NATO a EU.

LN Není to také proto, že pro byznysmeny z východní Ukrajiny, stojící za Janukovyčem, je vstup do unie a aliance výhodný?
Ano, podívejte na rozšíření NATO a unie. U nás se objevovaly negativní předpovědi, že po rozšíření unie padne obchod, že to poškodí ukrajinskou ekonomiku. Stal se opak. Ukrajinský byznys, který myslí na budoucnost, se orientuje na Západ. Proti orientaci na unii jsou jen ti podnikatelé, kteří podnikají nelegálně. Pokud jde o vstup do NATO, na příkladu Česka nebo Rumunska je vidět, že po členství v alianci okamžitě výrazně stouply zahraniční investice. Protože NATO přináší stabilitu.

LN Většina Ukrajinců je ale proti vstupu do NATO. Co s tím?
Záleží jak kdo. Pro vstup do NATO je 80 procent expertů. Pokud jde o veřejnost, tam se projevily poslední dvoje volby, postavené na heslech pro a proti NATO. To nemohlo zůstat bez následků. Dnes je pro 20 procent lidí, 50 procent proti, zbytek neví. Většina Ukrajinců ale není jasně proti vstupu, chce o NATO víc informací. Už od roku 2004 byl oficiální program informování o alianci, ale v rozpočtu na něj nebyla ani hřivna. Nyní je situace opačná, kampaň běží.

LN Jak se díváte na roli Ruska ve východní Evropě? Co je pro Ukrajinu lepší - Lukašenkovo samostatné nedemokratické Bělorusko, nebo Bělorusko jako součást Ruské federace?
Řeknu vám svůj osobní názor. Nesouhlasíme s tím, že se Bělorusko vzdaluje od demokratických standardů. Ale sankce nebo izolace trestají běloruský národ. A národ by neměl být trestán. V našem zájmu je Bělorusko, které se stane účastníkem evropské integrace, a doufáme, že nastane doba, kdy demokracie v Bělorusku zvítězí. Integrace Běloruska s Ruskem je věcí Bělorusů, ale já osobně myslím, že vytvoření nového svazu je jen deklarace, která nebude naplněna. Což ukazují poslední problémy se zvýšením ceny ruského plynu.

LN Chce se Ukrajina připojit k Visegrádské čtyřce?
Máme zájem na tom, aby naše už od roku 2005 fungující spolupráce s visegrádskou skupinou byla institucionalizována. Může nám to ve vstup do NATO a EU pomoci.

Autoři: