Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na západě Německa probíhají komunální volby, získaly si pozornost celé země

Do urny. I v Berlíně se volí do německého parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do urny. I v Berlíně se volí do německého parlamentu. | foto: Reuters

Berlín Obyvatelé západoněmeckého Severního Porýní-Vestfálska od rána vybírají nové zástupce vedení okresů, měst a dalších obcí. Jindy běžné komunální hlasování ale nyní vyvolalo pozornost na celoněmecké úrovni, protože se stalo prvním velkým testem před nadcházejícími parlamentními volbami a před výběrem stranických kandidátů na kancléře. Celostátní volby Němce čekají v říjnu příštího roku.

Volební místnosti se v této nejlidnatější německé spolkové zemi, kde žije 18 milionů obyvatel, otevřely v 8:00. Na 14 milionů oprávněných voličů může hlasovat do 18:00. Krátce po uzavření volebních místností se očekávají první odhady, výsledky pak v noci na pondělí.

Velká pozornost se upírá na tamního zemského premiéra Armina Lascheta z Křesťanskodemokratické unie (CDU), který by rád po končící kancléřce Angele Merkelové převzal otěže německé vlády. První krok na této cestě ho čeká v prosinci, kdy si CDU chce zvolit nové vedení. A úspěch v komunálních volbách by mu v jeho úsilí mohl pomoci.

Podle průzkumů je sice CDU favoritem, zřejmě ji ale čekají ztráty postů v největších porýnských a vestfálských městech. Propad podle sondáží čeká i sociální demokraty SPD, kteří přitom na volby hodně sázeli. Chtějí totiž využít to, že v srpnu jmenovali svým kandidátem na kancléře nynějšího vicekancléře a ministra financí Olafa Scholze.

Naopak ekologická strana Zelení se může těšit na růst vlivu v komunální politice. V devíti z 11 vybraných měst Severního Porýní-Vestfálska průzkum stanice WDR slibuje Zeleným zisk nejméně 20 procent, v Cáchách pak dokonce 37 procent. Toto město s bohatou historií, které leží u hranic s Nizozemskem a Belgií, je navíc rodištěm zemského premiéra Lascheta. Jeho CDU zde sondáž slibuje druhé místo s rozdílem 11 procentních bodů.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby
VIDEORECENZE: Vyzkoušeli jsme elektronickou kuchyňku Smoby

Elektronická kuchyňka Smoby Tech Edition je splněným snem každé malé hospodyňky a malého šéfkuchaře. Děti se s ní zabaví... a dospělí vlastně také.