Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nacionalistické sdružení Le Penové v průzkumech porazilo stranu Macrona o dvě procenta

Svět

  10:03
Paříž - Francouzské nacionalistické Národní sdružení (RN, dříve Národní fronta) Marine Le Penové vůbec poprvé v průzkumu pro květnové volby do Evropského parlamentu předběhlo stranu prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (LREM). Vyplývá to z nedělního průzkumu veřejného mínění institutu Ifop, o kterém informovala agentura Reuters.

Marine Le Penová, šéfka Národní Fronty a kandidátka pro region Nord-Pas-de-Calais-Picardie, reaguje na vyhlášení výsledků druhého kola komunálních voleb. foto: Reuters

Macronovo hnutí v sondáži pro unijní volby v květnu 2019 získalo podporu 19 procent dotazovaných Francouzů, zatímco Le Penové by dalo hlas 21 procent respondentů. Pro srovnání, v posledním průzkumu z konce srpna vedla LREM s 20 procenty nad RN, která ztrácela na Macronovu stranu tři procentní body.

Marine Le Penová v předběžném průzkumu porazila Emmanuela Macrona

Krajně pravicové strany, ke kterým Reuters vedle RN zařadil i gaullistickou stranu Vzhůru, republiko (DLR) Nicolase Dupont-Aignana (sedm procent) a strany Floriana Philippota a Françoise Asselineaua (obě po jednom procentu) volající po odchodu z EU, by dohromady získaly 30 procent hlasů. Na konci srpna to bylo 25 procent.

Macron ve střední Evropě vedl kampaň proti nacionalistům, píše francouzský list

Průzkumu, který Ifop proved 30. a 31. října, se zúčastnilo tisíc Francouzů. Institut respondentům pokládal otázku, koho by do Evropského parlamentu volili, pokud by se hlasovalo již nyní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!