Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Nacistický vlak plný zlata nejspíš existuje. Jeho hledači riskují život

Svět

  22:05
VARŠAVA - Polský generální inspektor historických památek Piotr Žuchowski si je na 99 procent jist, že záhadný vlak s nacistickým zlatem skutečně existuje. Emoce Poláků v posledních dnech jitří zprávy hledačů pokladů, že pod městem Walbrzych na jihozápadě země našli vlak plný zlata a šperků, který zmizel před 70 lety, když tehdejší město Vratislav dobývala Rudá armáda.

V Polsku prý našli vlak, který ukrývá nacistické zlato a drahokamy. foto: Twitter The Telegraph

„Jsem si na 99 procent jist, že vlak existuje, informace o jeho obsahu ale zatím nelze ověřit,“ řekl novinářům Žuchowski. Zatím prý viděl snímky z radaru, na kterých je vidět více než 100 metrů dlouhou soupravu, nejspíš obrněný vlak, jaké se na konci války používaly k převozu cenností. „Je to bezprecedentní nález. Až dosud jsme nacházeli jen tanky a děla,“ dodal.

Přestože si je téměř jist, že „světová senzace“ je na dosah ruky a že nejspíše jde o obrněný vlak, jaký se na konci války ve Slezsku používal k přepravě cenností, zároveň vyzval, aby lidé byli trpěliví. Dosud není jasné, co vlak vezl, s velkou pravděpodobností ale může být zaminován. Situace tedy vyžaduje odborníky a obezřetný postup.

V Polsku našli ztracený nacistický vlak plný zlata. Potvrdil to místostarosta

V polovině srpna byly úřady ve Walbrzychu oficiálně vyrozuměny, že dva muži, Polák a Němec, nalezli pod městem vlak se zlatem, který zmizel na jaře roku 1945. Úřadům se nálezci přihlásili o desetiprocentní odměnu.

V obrněném vlaku Němci v květnu 1945 z Vratislavi vyvezli zlato. Poklady měly dojet do Walbrzychu, ale nikdy se tak prý nestalo. Podle jedné z verzí souprava vjela do tunelu vykopaného mezi jednou walbrzyšskou čtvrtí a zámkem Ksionž, ležícím na severozápadním předměstí města.

Cennosti by se měly vrátit, tvrdí Židé

Pokud se poklad na kolejích opravdu najde, stane se jeho oficiálním majitelem nejspíš polské ministerstvo státního pokladu. Nálezcům by však odměnu mohli vyplácet i dědici původních majitelů cenností, pokud se je podaří vypátrat.

Světový židovský kongres vydal tiskovou zprávu, v níž požaduje, aby se veškeré nalezené cennosti vrátili právoplatným vlastníkům nebo jejich dědicům. Zlato, které by mohlo být ukryté ve vlaku, prý může pocházet i z majetku Židů zabitých během druhé světové války.

Žuchowski řekl, že s informacemi o vlaku se „na smrtelné posteli“ svěřil člověk, který vlak pomáhal schovat, a to i s náčrtem, kde je ukrytý. Místo však zatím zůstane utajeno, než se jej podaří zabezpečit.

Autor: