Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nalezli v Polsku opravdu legendární poklad nacistů? Experti jsou skeptičtí

Magazín

  16:48
VARŠAVA - U města Walbrzych v jihozápadním Polsku nedaleko českých hranic nalezli dva muži údajně legendární ztracený vlak plný zlata a cenností zabavených nacisty během druhé světové války. Informoval o tom ve středu místní portál daminfo.pl. Odborníci jsou však k případnému nálezu skeptičtí a zdrženlivé jsou i polské úřady.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Dva muži, Polák a Němec, informovali místní úřady o nálezu legendárního pancéřovaného 150 metrů dlouhého vlaku, který údajně zmizel na konci války na cestě z Vratislavi (Wroclaw) do Walbrzychu. Bližší informace chtějí poskytnout až poté, co dostanou příslib nálezného ve výši deseti procent.

Polský rolník šel zkontrolovat, jak mu roste obilí a našel poklad

Server daminfo.pl zveřejnil na svých stránkách kopii údajného dopisu nálezců zástupcům města. „Právníci, armáda, policie a hasiči se tím zabývají,“ řekla agentuře Reuters mluvčí Walbrzychu Marika Tokarská. 

Zatím není jasné, zda se jedná o skutečnou senzaci, nebo jen další epizodu v pátrání po legendami opředeném vlaku. „Mluví se o tom prakticky pořád,“ uvedla v rozhovoru poskytnutém televizi TVN24 místní historička Joanna Lamparská. Po vlaku se podle ní v regionu pátrá už desetiletí. Lidé se domnívají, že by mohl být v některé z podzemních štol rozsáhlého komplexu Riese (Obr), jenž v okolí Walbrzychu vznikl během války. „Byl by to neuvěřitelný nález,“ uvedla Lamparská, která zároveň vyzvala k zdravé opatrnosti. „Nikdo nikdy neprokázal existenci toho vlaku,“ řekla.

Srovnání s Titanicem

V okolí dolnoslezského města nicméně informace o nalezení vlaku s údajným pokladem nacistů i tak vyvolala doslova senzaci. Podle některých legend v něm je ukryto až 300 tun zlata, jiní hovoří o majetku uloupeném ve východní Evropě nebo zbraních a vzácných nerostných surovinách. Právník údajných nálezců Jaroslaw Chmielewski v rozhovoru poskytnutém Rádiu Wroclaw uvedl, že se jedná o „nález světového významu srovnatelný s Titanikem“.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat