Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nalezli v Polsku opravdu legendární poklad nacistů? Experti jsou skeptičtí

Magazín

  16:48
VARŠAVA - U města Walbrzych v jihozápadním Polsku nedaleko českých hranic nalezli dva muži údajně legendární ztracený vlak plný zlata a cenností zabavených nacisty během druhé světové války. Informoval o tom ve středu místní portál daminfo.pl. Odborníci jsou však k případnému nálezu skeptičtí a zdrženlivé jsou i polské úřady.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Dva muži, Polák a Němec, informovali místní úřady o nálezu legendárního pancéřovaného 150 metrů dlouhého vlaku, který údajně zmizel na konci války na cestě z Vratislavi (Wroclaw) do Walbrzychu. Bližší informace chtějí poskytnout až poté, co dostanou příslib nálezného ve výši deseti procent.

Server daminfo.pl zveřejnil na svých stránkách kopii údajného dopisu nálezců zástupcům města. „Právníci, armáda, policie a hasiči se tím zabývají,“ řekla agentuře Reuters mluvčí Walbrzychu Marika Tokarská. 

Zatím není jasné, zda se jedná o skutečnou senzaci, nebo jen další epizodu v pátrání po legendami opředeném vlaku. „Mluví se o tom prakticky pořád,“ uvedla v rozhovoru poskytnutém televizi TVN24 místní historička Joanna Lamparská. Po vlaku se podle ní v regionu pátrá už desetiletí. Lidé se domnívají, že by mohl být v některé z podzemních štol rozsáhlého komplexu Riese (Obr), jenž v okolí Walbrzychu vznikl během války. „Byl by to neuvěřitelný nález,“ uvedla Lamparská, která zároveň vyzvala k zdravé opatrnosti. „Nikdo nikdy neprokázal existenci toho vlaku,“ řekla.

Srovnání s Titanicem

V okolí dolnoslezského města nicméně informace o nalezení vlaku s údajným pokladem nacistů i tak vyvolala doslova senzaci. Podle některých legend v něm je ukryto až 300 tun zlata, jiní hovoří o majetku uloupeném ve východní Evropě nebo zbraních a vzácných nerostných surovinách. Právník údajných nálezců Jaroslaw Chmielewski v rozhovoru poskytnutém Rádiu Wroclaw uvedl, že se jedná o „nález světového významu srovnatelný s Titanikem“.

Autor:

Mohlo by vás zajímat