Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skrývá se v polském podzemí nacistický poklad? Po ‚zlatém vlaku‘ budou pátrat dva týmy

USA

  17:15
VARŠAVA - Do pátrání po tajemném vlaku či dokonce vlacích, plných nacistického zlata a skrývajících se pod zemí u polského města Walbrzych nedaleko hranic s Českem, se pustí hned dva týmy. Rozhodly o tom místní úřady. Zprávami o „zlatém vlaku“ z dob druhé světové války žije Polsko už od půli srpna, kdy se o podíl z údajného nálezu přihlásili dva hledači pokladů, Polák a Němec; samotný vlak ovšem až dosud nikdo neviděl.

V Polsku prý našli vlak, který ukrývá nacistické zlato a drahokamy. foto: Twitter The Telegraph

„Skupina (znalců) doporučila primátorovi (Walbrzychu), aby výzkum vedly dva nezávislé týmy, v odlišných termínech a odlišnými metodami,“ řekl agentuře PAP mluvčí radnice Arkadiusz Grudzień. Skupinu, která vydala své doporučení, zřídil právě primátor Walbrzychu Roman Szelemej.

Nacistický vlak plný zlata nejspíš existuje. Jeho hledači riskují život

První tým, jehož součástí jsou i údajní nálezci vlaku, Piotr Koper a Andreas Richter, má zahájit pátrání příští týden. O dva týdny později přijde řada na tým báňských expertů z Krakova, spolupracujících s jednou z polských televizí.

„Zdůrazňujeme, že průzkumné práce se budou vykonávat neinvazivním způsobem a shodně s povoleními, která Walbrzych získal od památkářů a železnic. Oba týmy dostanou stejné množství času,“ řekl mluvčí.

Oblast, kde se obrněný vlak s neznámým obsahem údajně nachází, koncem září prohledali vojáci, kteří zjišťovali, zda terén není zaminován, ozářený či zamořený; objevily se totiž dohady, že nacisté mohli ve vlaku převážet otravný plyn, který používali k vraždění v plynových komorách.

Po vlaku už neúspěšně pátraly USA i Rusko

Vlak, údajně naložený drahocenným nákladem, prý koncem druhé světové války vyvezli nacisté z tehdy německé Vratislavi a na útěku před Rudou armádou ho ukryli v podzemním tunelu. Místo údajného nálezu má být blízko 65. kilometru trati Vratislav-Walbrzych.

Po záhadě během uplynulých sedmdesáti let pátraly tajné služby Spojených států, Rusové a Poláci, ale bezvýsledně - na rozdíl od nás, řekl britskému listu The Guardian Koper s tím, že za úspěch vděčí údajnému očitému svědkovi a georadaru, umožňujícímu propátrávat podzemí.

V Polsku našli ztracený nacistický vlak plný zlata. Potvrdil to místostarosta

K probuzení „zlaté horečky“ v okolí Walbrzychu přispěl i šéf polských památkářů, náměstek ministra kultury Piotr Žuchowski, který se na konci srpna nechal slyšet, že si je „jistý z 99 procent, že vlak existuje“. Avšak podle některých odborníků jde jen o legendu, která se drží při životě už desítky let.

Každopádně ve Walbrzychu, který The Guardian popsal jako pošmourné a depresivní hornické město, kde je pětina lidí bez práce, vznikla myčka aut i prodejna škodovek se „zlatým vlakem“ ve firemním názvu.

Místní vojvoda, tedy polský protějšek českých hejtmanů, se brání žertování kolegů, kteří mu prý neřeknou jinak než „Indiana Jones“, podle dobrodružných filmů o hledání záhadných pokladů. Ale připouští, že zvěsti o pokladu přilákaly do zdejších končin turisty.

Zlatý vlak se sice ještě nenašel, ale už inspiruje písničkáře i satiriky. „Až strach pomyslet, co bude, jestli se vlak skutečně najde,“ poznamenal list Gazeta Wyborcza.

Autor: