Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Španělsko předvedlo část miliardového pokladu ze ztroskotané lodi

Španělsko definitivně získalo zpět obrovský historický poklad v hodnotě přes 350 milionů eur (asi 8,7 miliardy korun) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělsko definitivně získalo zpět obrovský historický poklad v hodnotě přes 350 milionů eur (asi 8,7 miliardy korun) | foto: ČTK

MADRID Šestnáctitunový poklad z lodi ztroskotané před více než dvěma stoletími míří do muzea námořní archeologie ve španělském městě Cartagena.

Část zlatého a stříbrného pokladu, jehož hodnotu odborníci vyčíslili na 500 milionů dolarů (téměř deset miliard korun), španělské úřady představily veřejnosti. Informují o tom španělská média.

Nuestra Seňora de las Mercedes

V roce 1804 ztroskotala poblíž Gibraltaru španělská galeona Nuestra Seňora de las Mercedes, která vezla mimo jiné náklad mincí z jihoamerického zlata vyražených v tamních koloniích Španělů. Ze dna Atlantiku jej vylovila americká společnost Odyssey Marine Exploration, se kterou se posledních pět let Španělsko o poklad soudilo. Po vyhraném soudu letos zamířilo 16 tun zlata a stříbra z Floridy na Pyrenejský poloostrov a dnes španělská vláda některé předměty poprvé předvedla médiím.


Bylo mezi nimi 12 jednotlivých stříbrných mincí, blok stříbrných mincí spojených dohromady dvěma stoletími podvodních chemických procesů nebo dvě zlaté tabatěrky.

Celkově poklad obsahuje podle španělských médií přes půl milionu mincí, z nichž je většina ze stříbra. Přestože byla jeho hodnota vyčíslena na zmíněnou sumu, podle španělských zákonů je jako část národního kulturního dědictví neprodejný a o jeho ceně je podle ministerstva kultury zbytečné spekulovat. "Je nevyčíslitelná. Jak byste chtěli stanovit cenu Mony Lisy?" řekla náměstkyně španělského ministra kultury Elisa de Cabová.

ČTĚTE TAKÉ:

Americká společnost zabývající se hledáním podmořských cenností u soudu argumentovala tím, že vrak lodi se nikdy s naprostou jistotou nepodařilo identifikovat jako Nuestra Seňora de las Mercedes. A pokud je to ta loď, byla na obchodní plavbě a Španělsko nemá na náklad právní nárok, tvrdili Američané, kteří údajně do vylovení pokladu investovali 2,6 milionu dolarů (přes 50 milionů korun).

Soud však jejich argumenty neuznal. Na poklad vznesly nárok i Bolívie a Peru, na jejichž dnešním území byla většina mincí vyražena. Španělská královna Sofie přislíbila, že část mincí půjčí její země do Bolívie.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

V těhotenství nepodceňujte pravidelné měření krevního tlaku
V těhotenství nepodceňujte pravidelné měření krevního tlaku

Řada žen zažívá během těhotenství pohodu a jedinou starostí je pro ně výbavička pro miminko a přibývání na váze. Bohužel ne všechny nastávající maminky mají takové štěstí. Některé musí čelit nepříjemným zdravotním potížím kvůli vysokému nebo nízkému krevnímu tlaku, a čekání na miminko si tak moc neužívají.