Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Archeologové našli v Izraeli poklad starý 3000 let

Věda

  7:00
JERUZALÉM - Archeologové vykopali v severním Izraeli opravdový poklad - nádobu plnou šperků starých asi 3000 let.

Archeologové (ilustrační foto) foto: ČTK

Poklad obsahoval stovky korálků, zlaté náušnice a také pečetní prsteny, napsala dnes agentura AFP. Klenoty byly zabaleny do tkaniny a uloženy do keramické nádoby, která byla vynesena na světlo při vykopávkách v Tel Megido v Jizreelském údolí mezi Jeruzalémem a Haifou.

Tel Megiddo

Tel Megiddo patří k největším archeologickým nalezištím v Izraeli a až do 10. století př.n.l. zde byl městský stát Kananejců a v 9. a 8. století (př.n.l.) významné obchodní centrum severního izraelského království.

Poklad obsahuje osm ozdob do uší ve tvaru luny, tisícovku korálků ze zlata, stříbra či karneolu a také ušní závěs zdobený řadou figur ve tvaru divokých koz. Vědci jej označují za unikátní.

Podle archeologického oddělení univerzity v Tel Avivu byla hliněná nádoba vyzdvižena už v létě roku 2010, ale půl roku trvala molekulární analýza, pak ji teprve dostali k očištění a zkoumání další odborníci.

ČTĚTE TAKÉ:

"Když ji nakonec očistili, vysypaly se z ní šperky," popsal proces jeden z šéfů vykopávek v Tel Megido Jisrael Finkelstein. Klenoty vznikly v době železné, tedy kolem roku 1100 před naším letopočtem.

Některé mohou pocházet ze sousedního Egypta. Kolekce zřejmě patřila kananejské ženě, která obývala dům v místě nynějšího nálezu. A motiv kozy nemá podle odborníků obdobu v kontextu egyptském ani kananejském.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...