Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Archeologové našli v Izraeli poklad starý 3000 let

Věda

  7:00
JERUZALÉM - Archeologové vykopali v severním Izraeli opravdový poklad - nádobu plnou šperků starých asi 3000 let.

Archeologové (ilustrační foto) foto: ČTK

Poklad obsahoval stovky korálků, zlaté náušnice a také pečetní prsteny, napsala dnes agentura AFP. Klenoty byly zabaleny do tkaniny a uloženy do keramické nádoby, která byla vynesena na světlo při vykopávkách v Tel Megido v Jizreelském údolí mezi Jeruzalémem a Haifou.

Tel Megiddo

Tel Megiddo patří k největším archeologickým nalezištím v Izraeli a až do 10. století př.n.l. zde byl městský stát Kananejců a v 9. a 8. století (př.n.l.) významné obchodní centrum severního izraelského království.

Poklad obsahuje osm ozdob do uší ve tvaru luny, tisícovku korálků ze zlata, stříbra či karneolu a také ušní závěs zdobený řadou figur ve tvaru divokých koz. Vědci jej označují za unikátní.

Podle archeologického oddělení univerzity v Tel Avivu byla hliněná nádoba vyzdvižena už v létě roku 2010, ale půl roku trvala molekulární analýza, pak ji teprve dostali k očištění a zkoumání další odborníci.

ČTĚTE TAKÉ:

"Když ji nakonec očistili, vysypaly se z ní šperky," popsal proces jeden z šéfů vykopávek v Tel Megido Jisrael Finkelstein. Klenoty vznikly v době železné, tedy kolem roku 1100 před naším letopočtem.

Některé mohou pocházet ze sousedního Egypta. Kolekce zřejmě patřila kananejské ženě, která obývala dům v místě nynějšího nálezu. A motiv kozy nemá podle odborníků obdobu v kontextu egyptském ani kananejském.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...