Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nad Benghází už přelétávají francouzské bojové letouny

Nad libyjským územím prý přelétlo několik francouzských bojových letounů Rafale | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nad libyjským územím prý přelétlo několik francouzských bojových letounů Rafale |

BENGHÁZÍ Letecké údery na Libyi by mohly začít již dnes odpoledne po skončení summitu v Paříži, sdělil agentuře Reuters zdroj blízký diplomatickým jednáním. První vlny úderů by se prý mohly zúčastnit Francie, Británie a Kanada. Spojené státy by se zapojily později a po nich případně také arabské země.

O případné intervenci v těchto chvílích v Paříži jednají zástupci USA, Evropské unie, Ligy arabských států a Africké unie."Vše je připraveno, ale rozhodnutí je teď na politicích. Je jasné, že musíme učinit rychlá opatření," cituje agentura Reuters zdroj.

                          Sestřelení letounu v Benghází

Čtvrteční rezoluce Rady bezpečnosti OSN umožňuje zřízení bezletové zóny nad Libyí i vojenský zásah proti Kaddáfího jednotkám v případě ohrožení civilistů. S využitím pozemních sil nepočítá.

Francouzský velvyslanec při OSN už v pátek večer vyjádřil v rozhovoru pro BBC domněnku, že po pařížské schůzce bude zahájena "vojenská intervence".

ČTĚTE TAKÉ

V Libyi patrně pokračují boje, Západ dal Kaddáfímu ultimátum

Kaddáfího síly se mezitím podle povstalců pokoušejí dobýt zpět druhé největší libyjské město a baštu vzbouřenců Benghází. Tím prý Kaddáfího jednotky porušují příměří, které libyjská vláda vyhlásila v pátek.

Předák libyjských povstalců Mustafá Muhammad Abbúd Džalíl dnes prohlásil, že mezinárodní společenství musí konat urychleně, aby ochránilo civilisty v údajně bombardovaném Benghází. "V Benghází dnes nastane katastrofa, pokud mezinárodní společenství neuplatní rezoluci Rady bezpečnosti OSN," řekl Džalíl.

Hlavní události dne

* Kaddáfího síly v Benghází v ranních hodinách sestřelily stíhací letoun opozice.

* Benghází čelí bombardování a odstřelování raketami. Situace je nepřehledná. Šéf libyjských povstalců vyzval mezinárodní společenství k vojenskému zásahu.

* Vláda útok na město popírá. Kaddáfí Západu vzkázal, že k útoku na Libyi nemá právo. Případná akce prý bude hodnocena jako "jasná agrese".

* Paříži začalo jednání o vojenské intervenci v Libyi. Účastní zástupci USA, Ligy arabských států a Africké unie a Evropské unie. Přítomná je i německá kancléřka Angela Merkelová, přestože Německo se případné operace v Libyi nezúčastní.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy na summitu v Paříži.

Dnešního pařížského summitu, který hostí francouzský prezident Nicolas Sarkozy, se mají zúčastnit mimo jiné šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, britský premiér David Cameron a generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Kromě toho dnes mají o případných aliančních operacích v Libyi jednat velvyslanci při NATO. Podle nejmenovaného diplomata z NATO se však rozhodnutí nedá čekat dříve než v neděli.

Anketa

Měla by se ČR zúčasnit vojenské akce v Libyi?

Ano 4056
Ne 6715
Nevím 243

Bašty povstalců Benghází a Misuráta (červená) a hlavní město Tripolis (zelená)

             Měsíc bojů v Libyi: přehled klíčových událostí

, ,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...