130 let
Nad libyjským územím prý přelétlo několik francouzských bojových letounů Rafale

Nad libyjským územím prý přelétlo několik francouzských bojových letounů Rafale

Sledujeme online

Nad Benghází už přelétávají francouzské bojové letouny

Evropa
  •   7:56aktualizováno  14:21
BENGHÁZÍ - Letecké údery na Libyi by mohly začít již dnes odpoledne po skončení summitu v Paříži, sdělil agentuře Reuters zdroj blízký diplomatickým jednáním. První vlny úderů by se prý mohly zúčastnit Francie, Británie a Kanada. Spojené státy by se zapojily později a po nich případně také arabské země.

O případné intervenci v těchto chvílích v Paříži jednají zástupci USA, Evropské unie, Ligy arabských států a Africké unie."Vše je připraveno, ale rozhodnutí je teď na politicích. Je jasné, že musíme učinit rychlá opatření," cituje agentura Reuters zdroj.

                          Sestřelení letounu v Benghází

Čtvrteční rezoluce Rady bezpečnosti OSN umožňuje zřízení bezletové zóny nad Libyí i vojenský zásah proti Kaddáfího jednotkám v případě ohrožení civilistů. S využitím pozemních sil nepočítá.

Francouzský velvyslanec při OSN už v pátek večer vyjádřil v rozhovoru pro BBC domněnku, že po pařížské schůzce bude zahájena "vojenská intervence".

ČTĚTE TAKÉ

V Libyi patrně pokračují boje, Západ dal Kaddáfímu ultimátum

Kaddáfího síly se mezitím podle povstalců pokoušejí dobýt zpět druhé největší libyjské město a baštu vzbouřenců Benghází. Tím prý Kaddáfího jednotky porušují příměří, které libyjská vláda vyhlásila v pátek.

Předák libyjských povstalců Mustafá Muhammad Abbúd Džalíl dnes prohlásil, že mezinárodní společenství musí konat urychleně, aby ochránilo civilisty v údajně bombardovaném Benghází. "V Benghází dnes nastane katastrofa, pokud mezinárodní společenství neuplatní rezoluci Rady bezpečnosti OSN," řekl Džalíl.

Hlavní události dne

* Kaddáfího síly v Benghází v ranních hodinách sestřelily stíhací letoun opozice.

* Benghází čelí bombardování a odstřelování raketami. Situace je nepřehledná. Šéf libyjských povstalců vyzval mezinárodní společenství k vojenskému zásahu.

* Vláda útok na město popírá. Kaddáfí Západu vzkázal, že k útoku na Libyi nemá právo. Případná akce prý bude hodnocena jako "jasná agrese".

* Paříži začalo jednání o vojenské intervenci v Libyi. Účastní zástupci USA, Ligy arabských států a Africké unie a Evropské unie. Přítomná je i německá kancléřka Angela Merkelová, přestože Německo se případné operace v Libyi nezúčastní.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy na summitu v Paříži.

Dnešního pařížského summitu, který hostí francouzský prezident Nicolas Sarkozy, se mají zúčastnit mimo jiné šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, britský premiér David Cameron a generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Kromě toho dnes mají o případných aliančních operacích v Libyi jednat velvyslanci při NATO. Podle nejmenovaného diplomata z NATO se však rozhodnutí nedá čekat dříve než v neděli.

Anketa

Měla by se ČR zúčasnit vojenské akce v Libyi?

Ano 4056
Ne 6715
Nevím 243

Bašty povstalců Benghází a Misuráta (červená) a hlavní město Tripolis (zelená)

             Měsíc bojů v Libyi: přehled klíčových událostí

Autoři: jv, Reuters, ČTK