Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Nad Kimem pláčou i Jihokorejci

Svět

  9:41
SOUL - I v Jižní Koreji někteří uctívají zesnulého vůdce Severní Koreje. Navzdory růstu, který Jižní Koreu přivedl na místo třinácté největší ekonomiky na světě, jsou stále v hlavním městě Soulu tací, kdo věří, že v chudé komunistické KLDR je život lepší.

Záběry severokorejské televize z pohřbu Kim Čong-ila. foto: Reuters

O zesnulém diktátorovi Kim Čong-ilovi, jehož dnes a ve čtvrtek Severní Korea pohřbívá, řekl agentuře Reuters osmačtyřicetiletý Čche Tong-čin, že to byla "skvělá a mimořádná osobnost".

Kim Čong-il, který své zemi vládl v době hladomoru, podporoval její jaderný zbrojní program i vojenské střety s Jižní Koreou, si od Čche Tong-čina vysloužil chválu především za to, že "odolával americkému imperialismu".

Sledujte pohřeb 'milovaného vůdce'

Čche stojí v čele Pankorejského svazu pro sjednocení - skupiny podporující spojení Korejského poloostrova, který je od korejské války v letech 1950 až 1953 rozdělen mezi Jižní a Severní Koreu.

Ve své kanceláři v soulské finanční čtvrti, kde má na stole položený chytrý telefon, visí na stěně fotografie Kim Čong-ila ze setkání s tehdejším jihokorejským prezidentem Kim Te-džungem v roce 2000. Kim Te-džung usiloval o prohloubení vztahů s KLDR, což vešlo ve známost jako "sluníčková politika". Zastavila ji ale nynější konzervativní vláda prezidenta I Mjong-baka.

Vdova po Kim Te-džungovi kondolovala v Pchjongjangu

"Přítomnost Kim Čong-ila zabránila USA vést válku na Korejském poloostrově," řekl Čche agentuře Reuters. Sympatizantům, jako je Čche, ovšem hrozí v Jižní Koreji zatčení a trest vězení; zdá se ovšem, že jde jen o okrajovou skupinku. Během konzervativní vlády prezidenta I Mjong-baka bylo loni vyslýcháno 151 lidí za přečiny zahrnující opěvování Severní Koreje. To je o téměř čtyři desítky více než v roce 2007, uvádějí oficiální statistiky.

Pro porovnání zhruba 200 tisíc Severokorejců je v táborech nucených prací za trestné činy proti režimu, tvrdí mezinárodní skupina pro ochranu lidských práv Amnesty International.

Jeden ze členů skupiny, která usiluje o zrušení šest desetiletí platícího jihokorejského zákona o národní bezpečnosti, agentuře Reuters řekl, že následnický proces, v jehož rámci vládu v zemi po smrti Kim Čong-ila přebírá jeho nejmladší syn Kim Čong-un, se zdá být "efektivnější" než jihokorejské demokratické prezidentské volby.

Ču-čche, politika soběstačnosti
V Jižní Koreji podle ústavy přijaté v roce 1987 může prezident sloužit jen jeden pětiletý mandát. "Politika armády na prvním místě a ideologie ču-čche ochránily Koreje před zkorumpovanou americkou mocí," řekl Reuters osmapadesátiletý stavební dělník, který si přál představit se jen jako Kim v obavě ze zatčení.

"Ču-čche" je severokorejská politika ekonomické soběstačnosti. Podle údajů OSN je severokorejský ekonomický výkon nyní nižší, než byl v 90. letech za vlády Kim Čong-ilova otce Kim Ir-sena, který KLDR založil v roce 1948 a vládl jí až do své smrti v roce 1994.

Jihokorejský dělník Kim věří oficiální verzi severokorejských sdělovacích prostředků, podle nichž Kim Čong-il zemřel ve vlaku během inspekční cesty. "Udělalo na mě dojem, že revoluční vůdce do poslední chvíle pracoval spolu s lidem," řekl Kim. Sám je přesvědčený, že většina novinářských zpráv o nouzi v KLDR je vymyšlená médii stranícími USA. "I kdyby byli Severokorejci materiálně chudí, myslím, že se svým politickým systémem jsou duševně bohatí," dodal.

Autoři: ,