Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Napětí na Blízkém východě roste. USA stahují z Iráku diplomaty a země EU ruší výcvik vojáků, Češi zůstávají

Svět

  13:41aktualizováno  16:33
Washington/Bagdád/Berlín - Německá armáda kvůli sílícímu regionálnímu napětí přerušila svou výcvikovou misi v Iráku. Oznámila to ve středu agentura DPA, podle níž Berlín tento krok podnikl společně s dalšími partnery koalice proti Islámskému státu. Své instruktory udržuje v Iráku i česká armáda, která v zemi zůstane. Americké ministerstvo zahraničí ve středu také nařídilo méně důležitým diplomatům opustit Irák.

Bojová skupina kolem letadlové lodi Abraham Lincoln připlula do Perského zálivu přes Suezský průplav. V reakci na destabilizaci regionu kvůli možné íránské hrozbě. foto: ČTK

Výcvikovou misi své armády v Iráku přerušilo také Nizozemsko, informovala následně s odvoláním na nizozemská média agentura Reuters. Nizozemsko své rozhodnutí zdůvodnilo „bezpečnostní hrozbou“. Odvolává se přitom na zprávu nizozemské agentury ANP, která ale povahu této hrozby blíže neupřesnila. Nizozemští vojáci pomáhají cvičit místní síly v Irbílu na severu Iráku.

Německo má v současnosti v Iráku kontingent 60 instruktorů, kteří se severně od Bagdádu podílejí na výcviku iráckých ozbrojených sil. Dalších 100 vojáků je umístěno v iráckém Kurdistánu.

Česká armáda má nyní v Iráku několik desítek svých vojáků. V zemi se podílí na výcviku specialistů chemického vojska a vojenských policistů. Letecký poradní tým zároveň pomáhá iráckým kolegům s používáním českých bitevníků L-159.

„Čeští vojáci v Iráku dál plní své úkoly. Ke zhoršené bezpečnostní situaci přijala AČR adekvátní opatření. V případě potřeby jsme připraveni reagovat,“ uvedla pro server Lidovky.cz k možnému přerušení mise mluvčí Armády ČR Magdaléna Dvořáková.

Přistávání na letadlové lodi amerického námořnictva v Perském zálivu...
Spojené státy vyslaly na Blízký východ letadlovou loď USS Abraham Lincoln a...

Írán oficiálně přestal plnit část jaderné dohody. Reálně je prý začne porušovat za dva měsíce

Americké ministerstvo zahraničí zároveň ve středu nařídilo všem méně důležitým diplomatům a vládním pracovníkům USA v Iráku, aby zemi ihned opustili. S odvoláním na prohlášení amerického velvyslanectví v Bagdádu o tom informovaly agentury Reuters a AP. Velvyslanectví už o víkendu doporučilo americkým občanům, aby se Iráku vyhnuli.

Média nový krok spojují se zvýšeným napětím mezi Spojenými státy a Íránem. V úterý americká armáda uvedla své jednotky v Iráku do stavu nejvyšší pohotovosti a varovala před „novými a naléhavými“ hrozbami ze strany Teheránu a jím podporovaných sil v regionu.

Z Iráku mají podle prohlášení odejít všichni méně důležití vládní zaměstnanci. Vízové služby na bagdádském velvyslanectví USA a americkém konzulátu v Irbílu kvůli tomu budou pozastaveny. „Vláda Spojených států má omezenou schopnost poskytovat americkým občanům v Iráku krizové služby,“ dodává komuniké.

Obavy z aktivit Íránu

Bagdád minulý týden neohlášeně návštívil šéf americké diplomacie Mike Pompeo a s tamními představiteli jednal mimo jiné o obavách Washingtonu z aktivit Íránu. Spojené státy v této souvislosti hovořily o odhalení „nových a naléhavých“ hrozeb ze strany Teheránu a jím podporovaných sil v regionu.

Dva dny před Pompeovou návštěvou oznámil bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton, že Spojené státy vysílají do regionu letadlovou loď USS Abraham Lincoln a bombardéry.

Pokud Írán zaútočí, vyšlou USA na Blízký východ až 120 tisíc vojáků. Podobně jako při invazi v Iráku

V pozadí americko-íránského napětí je spor o íránský jaderný program. Americký prezident Donald Trump loni jednostranně vypověděl mezinárodní dohodu s Íránem z roku 2015, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj program vývoje jaderných zbraní výměnou za zrušení hospodářských sankcí. Podle agentury ISNA Írán ve středu oficiálně přestal plnit některé závazky plynoucí z dohody.

Německá diplomacie spolu s dalšími zeměmi Evropské unie krok Washingtonu vypovědět jadernou smlouvu kritizovaly. Podle deníku Die Welt nyní narůstá mezi německými politiky nervozita kvůli tomu, že by vyhrocená situace mohla vyústit v ozbrojený konflikt. „Nehrozí pouze vojenská eskalace, ale i nový proud uprchlíků směrem do Evropy,“ řekl místopředseda německé opoziční strany FDP Alexander Graf Lambsdorff. „Německo by to bezprostředně zasáhlo a mohlo by to mít dramatické důsledky.“

Podle úterní zprávy deníku The New York Times počítá nový plán americké armády pro případ, že Írán zaútočí na americké vojáky či urychlí údajné aktivity související s jadernými zbraněmi, s vysláním až 120 000 vojáků na Blízký východ. Prezident Donald Trump to ale popřel a zprávu označil za dezinformaci.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...