Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Napětí v Jemenu: šíitští povstalci vzali útokem prezidentský palác

Svět

  14:13aktualizováno  17:06
SANÁ - Šíitští povstalci v úterý v jemenském hlavním městě Saná po krátkém střetu s ochrankou obsadili sídlo hlavy státu. Povstalci se podle svědků citovaných agenturou Reuters též zmocnili několika obrněných vozidel střežících vchod do paláce prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hadího. Jeden z armádních generálů označil dobytí paláce za puč, uvedla agentura AP.

Člen prezidentské gardy hlídá ulici vedoucí k prezidentskému paláci v Saná. foto: Reuters

Saná je ve varu už od pondělí, kdy ve městě vypukly prudké boje. Ty si vyžádaly devět mrtvých a na 90 zraněných. Prezident, který v paláci nebydlí, a vláda před obsazením prezidentského sídla vyjednávali s povstalci o změně návrhu ústavy. Některé země kvůli napjaté situaci v zemi přerušily provoz svých zastupitelských úřadů.

VÍCE ZDE:

Vládní mluvčí Rádží Badí v úterý řekl, že prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí vyjednává s jedním z poradců šíitů o personálním obsazení komise, která vyladí připravovanou ústavu. V původním návrhu se počítá se zavedením federálního systému, který Jemen rozdělí na šest federálně spravovaných oblastí. Šíité to označují za spiknutí, jehož cílem je rozdělit Jemen.

Hlavní vliv při přípravě ústavy měl šéf Hadího kabinetu Ahmad Avád bin Mubárak, jehož šíité unesli o víkendu. Šíité tvrdí, že ústava, jak je navržena nyní, jim odřízne přístup k moři. Tradičně obývají oblast Saada na severu země u hranice se Saúdskou Arábií.

Dramatická situace

Ozbrojení šíité od pondělka obléhají Báhahovu rezidenci a kontrolují všechny silnice vedoucí k ní. V pondělí na premiérův konvoj zaútočili a vyprovokovali přestřelku u prezidentského paláce

Šíitští povstalci u budovy zničené během ozbrojených střetů s jemenskou armádou.
Příjezdy k prezidentskému paláci kontroluje prezidentská garda vybavená těžkou...
Šíitský ozbrojenec v ulicích Saná.
Šíitští povstalci.

Jemen se propadá do chaosu od loňska, kdy šíité, obývající tradičně sever země, začali postupovat na jih a zabírat nová území. V září se jim podařilo vstoupit i do metropole Saná. Za násilnostmi je podle znalců šíitský Írán, který povstalecké šíity vyzbrojuje. Další zase připisují chaos Hadího dlouholetému předchůdci Alímu Abdalláhovi Sálihovi, který musel odstoupit po revolučních událostech v roce 2012.

Autoři: ,

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...