Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

‚Nápomocný jazyk umění.‘ Íránci točí film o pranýřované katastrofě v Mekce

Svět

  6:00
TEHERÁN - Když vloni 24. září zahynulo v tlačenici v údolí Míná přes dva tisíce muslimských poutníků, stal se 27letý Íránec Hadži Hasani asi nejznámější obětí neštěstí. Tři měsíce předtím totiž vyhrál mezinárodní soutěž v recitaci koránu v Malajsii. Nyní se o jeho životě, ale i o celé tragédii na nejsvětějších místech islámu natáčí v Íránu film.

Záchranáři pomáhají zraněným poutníkům (archivní foto z loňského září). foto: Reuters

Režisérkou a zároveň i producentkou snímku nazvaného jednoduše 24. září je Maryam Ebrahimiová. „Když íránský vůdce řekl, že tragédie v Míná nesmí být zapomenuta, napadlo mě, že by tomu mohl napomoci jazyk umění. Měla jsem v té době plno práce s jiným filmem o mučedníkovi, který neměl s touto tragédií nic společného. Projekt jsem ale odložila a za své peníze jsem se rozhodla udělat tento film,“ citoval režisérku server Al-Monitor.

Írán je rozzloben na Saúdy kvůli tragické pouti do Mekky: Zareagujeme tvrdě

Ebrahimiovou podle jejích slov fascinují recitace z koránu a zapamatováváním si jeho veršů tráví dva poslední roky. Proto prý byla pro ni hlavní postava snímku tak zajímavá. 24. září bude její režisérskou premiérou, až dosud produkovala jen filmy, které nešly ani do distribuce.

Snímek začíná scénou z dětství hlavního hrdiny, končí pak tragédií při kamenování satana v údolí Míná, kde přišlo spolu s Hadžim Hasanim o život i na pět stovek jeho krajanů. V Saúdské Arábii, kde k neštěstí došlo, režisérka natáčet kvůli napjatým vztahům obou zemí nemohla, proto film vznikal v íránských městech Teherán a Mašdad.

Hadždž si vyžádala nejvyšší počet obětí za 25 let
Těla mrtvých.

Na horké půdě

Ebrahimiová si uvědomuje, že se svým filmem vstupuje na horkou půdu vyostřených vztahů mezi Teheránem a Rijádem. „Tragédie se stala v Saúdské Arábii a myslím, že tato země je za ni plně odpovědná a měla by za ni být odsouzena. Snažili jsme se ale nevstupovat na politickou půdu. Nechceme nikoho vinit, jen jsme se snažili popsat tragédii očima rodin, které ztratily své blízké.“

Arabský server Eremnews už ale film popsal jako íránskou kritiku saúdskoarabské organizace hadždže (pouti do Mekky – pozn. red.) a napsal, že se snímek stane zdrojem nového napětí mezi oběma státy. To odmítá herec Amin Zendegani, představitel hlavní role. „Film je jen zprávou o katastrofě a připomínkou toho, že nezazněla žádná oficiální omluva, která by pomohla rodinám obětí vyrovnat se s jejich bolestí,“ řekl.

Amerika je se zvrácenými Saúdy v posteli, zlobí se Hříšník v Mekce

Zendegani snímek také hájil před kritikou rodiny Hadžiho Hasaniho, které se nelíbilo, že jeho život tvoří jen polovinu snímku a zbytek je fikce, která má přitáhnout širší publikum. Představitel hlavní role ale soudí, že „představivost a vyprávění příběhů“ k filmu patří.

Pokud bude film hotový podle plánu 21. srpna, měli by ho zhlédnout diváci mezinárodního festivalu v Teheránu. Producentka ho nechá opatřit titulky ve více jazycích a promítat ho bude i v zahraničí.

Írán loňskou tragédii označil za důkaz „nekompetentnosti“ Saúdů. Dodnes není znám přesný počet obětí: zatímco Rijád hovoří o 769 obětech, jiné zdroje hovoří o 2200 až 2400 mrtvých. V každém případě šlo o nejtragičtější událost v historii poutí do Mekky. Letos v květnu pak Teherán oznámil, že své poutníky letos na hadždž nepošle.

Autor: