Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Jsem zklamaná.’ Poslanec, který zablokoval zákon o focení rozkroku pod sukní, to schytal i od Mayové

Premiérka Spojeného království Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiérka Spojeného království Theresa Mayová. | foto: ČTK

LONDÝN Sir Christopher Chope, poslanec britského parlamentu zablokoval svým výkřikem „námitka“ proceduru přijímání zákona, který měl až dvěma roky trestat pořizování fotek rozkroků pod sukněmi žen. Následně sklidil bouři nejen od přítomných kolegů, zklamaná byla i šéfka jeho strany a britská premiérka Theresa Mayová.

Poté, co se Chope rozhodl přijímání zákonné normy zablokovat, se na jeho hlavu sesypaly rozzuřené výtky ostatních poslanců. Podle parlamentních pravidel totiž celé legislativní kolečko zákona bude muset začít znovu, vysvětlit server Daily Mail.

Poslanci dolní komory britského parlamentu označili svého kolegu za „naprosto hanebného člověka“, někteří ho osočili, že nahrává těm, kteří fotky z pod sukní pořizují. Podle těch je Chope „odporný“. Někteří dokonce volali po tom, aby mu byl odebrán jeho rytířský titul.

Chopovo zablokování zákona v dolní komoře vyvolalo bouřlivé reakce.

Sir Christopher Chope.

Na Twitteru reagovala na fiasko zákona i britská premiérka Theresa Mayová. „Upskirting (focení ženského rozkroku z pod sukně - pozn. red.) je invaze do soukromí, která zanechává oběti degradované a zarmoucené. Jsem zklamaná, že zákon v Poslanecké sněnovně neprošel. Chci normu vidět projít parlamentem i s podporou vlády - a to brzy,“ napsala na svém Twitteru Mayová.

Sir Chope není při blokování zákonů žádným nováčkem. Je známý tím, že zákony, které měly projít bez řádné diskuze mezi poslanci, pravidelně blokuje, jelikož mu to parlamentní procedury Westminsteru umožňují.

Kampaň za trestání focení rozkroku pod sukní iniciovala žena, které loni během jednoho koncertu v londýnském Hyde Parku potají strčili pod sukni fotoaparát dva muži a tajně pořídili snímky jejího rozkroku. Policie ale tehdy uvedla, že nemůže nijak zasáhnout, neboť žena měla spodní prádlo a snímky nebyly dostatečně zřetelné.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...