Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Násilí ve Wuppertalu: střetli se pravicoví radikálové, Pegida i salafisté

Svět

  18:19
WUPPERTAL - Násilnosti vypukly v centru německého Wuppertalu, kde maskovaní pravicoví radikálové napadli policii kamením. Ve městě je ohlášeno několik demonstrací soupeřících skupin, radnice povolala víc než tisíc policistů s vodními děly. Protiislámské hnutí Pegida svou sobotní demonstraci ve Wuppertalu rozpustilo.

Policie zasahuje během sobotních demonstrací ultrakonzervativních islámských salafistů, pravicových radikálů a aktivistů Pegidy v německém Wuppertalu. foto: ČTK

Demonstrovat do téměř půlmilionového města na jihu německého Porúří v sobotu přijelo celkem na 3 tisíce stoupenců ultrakonzervativních islámských salafistů, pravicových radikálů a aktivistů Pegidy. Obavy ze střetů radikálně naladěných demonstrantů ovládly střed města, několik hlavních ulic policie zablokovala.

Policie zasahuje během sobotních demonstrací ultrakonzervativních islámských...
Policie zasahuje během sobotních demonstrací ultrakonzervativních islámských...

Po nedávných zkušenostech z Bonnu, Kolína nad Rýnem, Solingenu a jiných německých měst policie už v minulých dnech řadu organizátorů zadržela. Wuppertalský starosta Peter Jung v sobotu vyzval obyvatele města, aby tváří v tvář možným násilnostem prokázali demokratickou vyspělost. „Podobné akce nelze zakázat, je to cena za liberální demokracii,“ řekl podle agentury DPA starosta.

PSALI JSME:

Proti útoku maskovaných pravicových radikálů zakročili policisté obušky a slzným plynem. Zasahovat museli i v jedné z okrajových wuppertalských čtvrtí, aby zabránili střetům mezi bojovně naladěnými fotbalovými fanoušky a skupinami anarchistů.

„Všechno byste jinak zničili,“ rozpustil pochod lídr Pegidy

Živelný odpor obyvatel města vyvolala demonstrace salafistů, kteří se sešli nedaleko wuppertalské synagogy. „Je nepřijatelné, aby se scházeli u synagogy, takové lidi tu nechceme,“ řekl jeden z demonstrantů.

Zakladatel Pegidy Lutz Bachman v sobotu ve Wuppertalu promluvil ke svým stoupencům a vyzval je ke klidu. „Všechno byste jinak zničili,“ nabádal aktivisty hnutí. Když ve městě propukly násilnosti, Bachman pochod Pegidy rozpustil.

Pegida od loňského podzimu pořádá demonstrace proti údajnému posilování islámu v Německu a proti otevřenosti země vůči přistěhovalcům. Centrum hnutí je v saských Drážďanech, demonstrace se ale rozšířily i do dalších německých měst. Akce Pegidy většinou neprovázejí žádné incidenty.

Autor:

Mohlo by vás zajímat