12. března 2014 12:07, aktualizováno  18:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

NATO: Kreml lže, neoznačení vojáci na Krymu jsou Rusové

Vojáci v neoznačených uniformách jsou Rusové, kteří na Krymu operují s jasnými rozkazy podkopat přítomnost ukrajinských vojenských sil na poloostrově, tvrdí NATO. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci v neoznačených uniformách jsou Rusové, kteří na Krymu operují s jasnými rozkazy podkopat přítomnost ukrajinských vojenských sil na poloostrově, tvrdí NATO. | foto: Reuters

BRUSEL Severoatlantická aliance je přesvědčena, že na Krymu operují ruské jednotky s jasnými rozkazy podkopat přítomnost ukrajinských vojenských sil na poloostrově. NATO k závěru došlo na základě "rozsáhlého prověřování z mnoha informačních zdrojů". napsal v pondělí na svém blogu vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě Philip Breedlove. Aliance to podle něj bude nadále brát v potaz.

Na svém blogu to v pondělí napsal vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě Philip Breedlove. Aliance to podle něj bude nadále brát v potaz.

Závěr byl podle amerického generála získán "pečlivým prověřováním mnoha zdrojů informací", které mají k dispozici profesionální vojenští analytikové. Podobný názor už vyslovili také mnozí novináři, kteří jednotky na Krymu sledovali.

ČTĚTE TAKÉ:

Domobrana, trvá na svém Moskva

Moskva tvrdí, že na poloostrově vojensky nezasahuje, kromě ochrany svých vojenských objektů. Neoznačení vojáci, kteří nyní oblast fakticky kontrolují, patří prý k místní domobraně. Na neděli 16. března organizuje promoskevská krymská vláda referendum o připojení k Rusku. Pokračuje tak jedna z nejzávažnějších mezinárodních krizí posledních let.

Europoslanci kritizovali chystané referendum na Krymu

Politické frakce Evropského parlamentu označily chystané referendum na Krymu za nelegální a vyzvali EU, aby jasně sdělila ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že připojení Krymu k Rusku neuzná.

"Rusko porušilo mezinárodní právo, neexistuje pro to žádná omluva," řekl Elmar Brok z Evropské lidové strany. Podle jeho lidoveckého kolegy Jacka Saryusze-Wolského je to útok na "světové a celoevropské soužití". "V Evropě není možné měnit silou hranice," dodal Sayrusz-Wolski.

Europoslanci během debaty kritizovali Rusko kvůli tomu, že nedostálo závazkům takzvaného budapešťského memoranda, v jehož rámci se počátkem 90. let Moskva, Londýn a Washington zaručily za bezpečnost Ukrajiny a za její územní celistvost.

Zdůraznili také, že nynější krize je největší za poslední roky a že je nutné ji vyřešit mírovou cestou. Evropská unie by měla přispět ke svolání mezinárodní konference a také ke zvláštnímu jednání zemí G8, jejichž součástí je i Rusko, kde by se o situaci na Ukrajině jednalo.

"Dál pečlivě sledujeme situaci na Ukrajině a pokračovat v tom budeme s pochopením skutečné identity těchto sil," uvedl Breedlove. NATO v minulých dnech rozhodlo o vyslaní radarových letounů AWACS nad Polsko a Rumunsko. Generál připomněl, že těžce vyzbrojené jednotky drží v obklíčení ukrajinské vojenské základny a ovládají 11 hraničních přechodů do oblasti.

Na blogu Breedlove nabídl také několik veřejně dostupných fotografií, na nichž jsou jasně vidět ruské vojenské SPZ několika vozidel a profesionální výzbroj vojáků, která podle generála zjevně není "typická" pro domobranu či místní milice.

OBSE potvrzuje přítomnost ruských vojáků

  • Členové pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dnes potvrdili, že na kontrolních stanovištích, kde jim ozbrojenci znemožnili vstup na jihoukrajinský Krym, byli zjevně přítomni ruští vojáci.
  • V prohlášení, které dnes ve Vídni vydala OBSE, se uvádí, že tým pozorovatelů viděl "závažné důkazy... svědčící o přítomnosti" ruských vojáků. Patří mezi ně poznávací značky na vozidlech a znaky spojené s ruskými ozbrojenými silami.
  • Padesátičlenný tým pozorovatelů, v němž byli zástupci zhruba 20 států, včetně dvou Čechů, se snažil na Krym dostat od 5. do 8. března, ale marně. Ozbrojenci, kteří střežili zátarasy na silnicích, jim hrozili střelbou a v jednom případě se ozvaly varovné výstřely.
  • Ve zprávě pozorovatelů se jako příklad zjevné přítomnosti ruských vojáků na Krymu uvádí, že na jednom stanovišti stálo vojenské vozidlo UAZ 469 s poznávací značkou patřící ruské černomořské flotile. Na jiném místě bylo více než 50 vojáků v ruských uniformách, byť bez identifikačních nášivek, a s ruskou bojovou výzbrojí.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz