26. září 2019 14:53, aktualizováno  15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Navržení eurokomisaři z Rumunska a Maďarska neprošli hlasováním výboru a mají pozastavenou činnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

BRUSEL urokomisaři navržení Rumunskem a Maďarskem ve čtvrtek neprošli hlasováním právního výboru Evropského parlamentu, který hodnotil jejich finanční záznamy a možné střety zájmů. Europoslanci tím poprvé zkřížili plány nastupující předsedkyni Evropské komise Usrule von der Leyenové, která Rovane Plumbové a Lászlóvi Trócsányimu chtěla svěřit oblasti dopravy a rozšíření EU.

Jejich kandidatura je nyní pozastavena a nemohou se zúčastnit slyšení ve výborech plánovaných na příští týden. Dalších 24 členů komise podle informací ČTK souhlas výboru získalo.

Navržená rumunská komisařka pro dopravu nedokázala podle mínění většiny členů výboru obhájit, proč v majetkové bilanci předložené EP zamlčela dva úvěry v celkové hodnotě téměř milionu eur (26 milionů korun). Poslanci nebyli spokojeni ani s tím, jak vysvětlila původ peněz, které věnovala své sociálnědemokratické straně.

Její maďarský kolega László Trócsányi, který by měl mít na starosti sousedskou politiku a rozšíření EU, zase nedokázal výboru vysvětlit, jak moc byla či stále je právní kancelář, kterou založil před více než čtvrtstoletím, napojena na vládu Viktora Orbána.

Proti Plumbové hlasovalo 15 poslanců a jen šest ji podpořilo, zatímco u Trócsányiho byl poměr méně nepříznivý 11 ku devíti. Zbylí členové výboru se zdrželi a navržení eurokomisaři tak nezískali souhlas, který potřebují, aby se mohli zúčastnit slyšení ve výborech příslušných k jejich portfoliům.

EK: Nesouhlas znamená pozastavení, ne nutnost hledat náhradníky

Mluvčí EK Mina Andreevová novinářům řekla, že nesouhlas neznamená, že by státy nutně musely navrhnout náhradníky. „V současnosti to znamená, že je celá procedura (jejich schvalování) pozastavena,“ sdělila mluvčí. Výbor nyní zašle von der Leyenové dopis, v nímž jí svůj nesouhlas oznámí, a další krok bude na šéfce komise. Obě země však rovnou mohou navrhnout náhradní kandidáty, pokud se chtějí vyhnout možným dalším problémům při schvalování obou politiků.

Plumbová čelila v EP odporu i kvůli dalším věcem. Někteří poslanci ji považují za spolupracovnici ještě nedávno nejmocnějšího muže rumunské politiky Livia Dragney, který byl odsouzen ke třem a půl roku vězení za podplácení a zneužívání pravomocí. Část rumunských europoslanců už proto vyhlásila, že se pokusí jejímu schválení zabránit.

Pro Trócsányiho zase byla obtíží údajná loajalita k maďarskému premiérovi, jehož vládnutí část levicových či liberálních europoslanců považuje za nedemokratické.

Žádost o podrobnější vysvětlení

Právní výbor požadoval podrobnější vysvětlení majetkových poměrů i od dalších kandidátů. Poslanci považovali za problémové například akcie, které drží budoucí rakouský komisař pro rozpočet Johanes Hahn v několika bankách. Podle informací webu Politico jej výbor dopisem vyzval, aby se vlastnických podílů zbavil. Dovysvětlovat musel i polský kandidát na eurokomisaře pro zemědělství Janusz Wojciechowski, u něhož panují nejasnosti okolo vlastnictví bytu v Bruselu. Žádnému z nich však výbor kandidaturu nepozastavil.

U většiny dalších designovaných členů EK včetně Jourové či klíčových místopředsedů Franse Timmermanse, Margrethe Vestagerové a Valdise Dombrovskise neměl výbor k hodnocení finančních poměrů zásadnější připomínky.Dodatečně informace si už ve středu členové výboru 

vyžádali i od Španěla Josepa Borrella, který se má stát šéfem unijní diplomacie, navrženého belgického komisaře pro spravedlnost Didiera Reynderse a Portugalky Elisy Ferreiraové, která má mít na starosti politiku soudržnosti. Podle informací ČTK však toto trio už své záležitosti objasnilo.

Budoucím eurokomisařům se tak otevřela cesta ke slyšením ve výborech, která začnou příští pondělí a potrvají do 8. října. Jourovou budou europoslanci „grilovat“ v pondělí 7. října. Definitivní potvrzení celé komise pak bude mít v rukou říjnové plenární zasedání EP.

ČTK
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.