Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nebezpečná nostalgie ke kruté minulosti. Chorvatský ministr velebí ustašovce

Svět

  6:00
ZÁHŘEB/PRAHA - Od chvíle, kdy partyzánské jednotky vstoupily do Záhřebu, a definitivně tak padl jeden z nejkrutějších loutkových režimů druhé světové války, uplynulo letos v květnu 71 let. I po tak dlouhé době však zůstává kapitola chorvatského ustašovského režimu pod vedením generála Anteho Paveliče mimořádně citlivou a ne tak zcela uzavřenou součástí chorvatské minulosti.

Porážka ustašovského režimu je největší tragédií chorvatského národa, prohlásil v roce 2012 Zlatko Hasanbegović - dnešní ministr kultury. foto: TwitterReprofoto

A neplatí to jen pro Srby s Chorvaty, kteří se za bouřlivého rozpadu Jugoslávie postavili proti sobě stejně jako za války a oběma tábory zněla rétorika připomínající 40. léta.

Rozjitřené emoce vzbuzují i za hranicemi Balkánu některé kroky nové chorvatské pravicové vlády, která se ujala moci v lednu, stejně tak jako její samotné složení.

Odvolejte ministra!

Přes sto bývalých státních představitelů, akademiků, novinářů a umělců z různých zemí nyní v otevřeném dopise vyzvalo k odvolání chorvatského ministra kultury Zlatka Hasanbegoviče. Viní ho ve vztahu k fašistické minulosti z historického revizionismu a podrývání evropských hodnot.

Zabíjení vězňů v koncentračním táboře Jasenovac.
Adolf Hitler si potřásá rukou s Ante Pavelićem.

Mezi signatáři výzvy je třeba bývalá kanadská premiérka Kim Campbellová, španělský exministr zahraničí Miguel Angel Moratinos nebo italský nositel Nobelovy ceny za literaturu Dario Fo.

Hasanbegović, vzděláním historik, má totiž na kontě hned několik mimořádně kontroverzních výroků a účastí na akcích s ultrapravicovým nádechem. Zároveň pod jeho vedením resort kultury zásadním způsobem seškrtal státní příspěvek neziskovým a levicovým médiím. Z čela veřejnoprávní rádiové a televizní stanice byl rovněž odvolán její dosavadní šéf a nahrazen novým, ideologicky výrazně bližším současné vládě.

Nedlouho po Hasanbegovičově nástupu do funkce média upozornila na novinový článek z roku 1996 v neofašistickém bulletinu, v němž oslavoval chorvatské ustašovské jednotky. Záhy poté se pak také na veřejnost dostalo video zachycující nynějšího ministra kultury, jak v roce 2012 v projevu označil konec Nezávislého státu Chorvatsko, jak byl Paveličův režim oficiálně označován, za největší národní tragédii a porážku.

Drakonický režim

Paveličův režim má přitom podle dnešních odhadů na svědomí smrt 300 až 500 tisíc lidí – Srbů, Romů, Židů a odpůrců fašistické loutkové vlády. Chorvatský vůdce nebyl ovšem nikdy potrestán. Na sklonku války uprchl nejprve do argentinského exilu a později dožil pod ochranou španělského vůdce Franciska Franka.

Ministr Hasanbegović ale jakoukoliv kritiku razantně odmítá.

„Je to zcela ničím nepodložený nesmysl,“ namítal na nařčení z překrucování historie. Podle něj jde o pomlouvačnou kampaň.

Na nebezpečnou nostalgii k válečné éře v chorvatské společnosti a snahy o omezení svobody médií však opakovaně upozorňovali také zahraniční diplomaté v zemi. Také kvůli novému filmu o koncentračním táboře v Jasenovci si stěžovala izraelská velvyslankyně v Záhřebu, že je urážkou obětí. V dubnu se odmítla zúčastnit pietní ceremonie v Jasenovci jediná žijící přeživší. A kritikou nešetřil také šéf Centra Simona Wiesenthala kvůli fotbalovým chuligánům, skandujícím na zápase s izraelským týmem fašistická hesla.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...