12. září 2013 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Byly zmanipulované, tvrdí Navalnyj o volbách. Výsledek zažaloval

Alexej Navalnyj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexej Navalnyj | foto: Reuters

MOSKVA Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj zažaloval u soudu výsledky voleb moskevského starosty. Ty o uplynulé neděli podle úřadů hned v prvním kole vyhrál dosavadní šéf metropole Sergej Sobjanin, blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina. Není jasné, zda žaloba zabrání v uvedení Sobjanina do úřadu, které je naplánováno na čtvrtek.

Favorit Sobjanin se podle oficiálních výsledků těsně přehoupl přes laťku nadpoloviční většiny hlasů, potřebné ke zvolení v prvním kole. Navalnyj, který ve volbách skončil s 27 procenty hlasů na druhé příčce, má ale podezření, že starostovi pomohlo falšování, aby se s ním nemusel utkat v druhém kole s nepředvídatelným výsledkem. Opoziční kandidát se od nedělní noci zatím bezvýsledně domáhá přepočítání výsledků, přinejmenším v obvodech, kde starosta obdržel neobvykle vysoký počet hlasů.

VÍCE ZDE:

Navalnyj a jeho právníci k soudu přivezli tisícovku stížností, podpořených listinnými důkazy o falšování voleb ve více než 20 krabicích. "Vezeme na náklaďáku asi 50 000 stran," poznamenal na svém blogu. "Máme nezpochybnitelné důkazy a uděláme vše, abychom ubránili hlasy Moskvanů," řekl novinářům.

Podle Navalného štábu jde jen o část soudních žalob, další mají dobrovolníci rozvést k 36 prvoinstančním soudům v metropoli.

Alexej Navalnyj má mezi Rusy řadu stoupenců, přesto moskevské volby nevyhrál. Byly zmanipulované, tvrdí

Alexej Navalnyj má mezi Rusy řadu stoupenců, přesto moskevské volby nevyhrál. Nebyly regulérní, tvrdí

Žaloba je oprávněná

Kandidát si stěžuje na rozdávání potravin penzistům jako na podplácení voličů, na nerovný přístup do médií, na zneužití osobních dat při rozesílání starostových dopisů voličům, jakož i na konkrétní pochybení u uren, a to zejména přenosných, s nimiž volební komise obcházely voliče po jejich domovech.

Právník opozičních komunistů Vadim Solovjov ale v listu Vedomosti nedává Navalnému šanci uspět, protože "soudní systém je v Rusku součástí výkonné moci", a tak nelze s objektivním posouzením počítat. Ale i tak se Navalnyj chová správně, když voličům předvádí, že o jejich hlasy bojuje.

Překvapivě vysoké skóre v moskevských volbách, kde oproti předpokladům obdržel více než 600 000 hlasů, vyneslo Navalného na pozici vůdce ruské opozice proti Putinovu režimu.

O post moskevského starosty se Navalnyj utkal se Srgejem Sobjaninem

O post moskevského starosty se Navalnyj utkal se Srgejem Sobjaninem

Nad opozičníkem se stále vznáší hrozba, že si bude muset jít odpykat pět let vězení. Tento rozsudek nad ním před volbami vynesl soud v Kirově, ale proti verdiktu se Navalnyj odvolal a teď čeká na odvolací proces.

mslMagdalena Slezáková, ČTK

Najdete na Lidovky.cz