Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

‚Nechoďte ven.‘ Sibiř se bojí tygrů, kteří loví koně a psy ve vesnicích

Svět

  19:31
CHABAROVSK/PRAHA - Nejdřív si tygr vybral koně. Stál přivázaný v zahradě a byl nervózní. Když se na zvíře šelma vrhla, začalo zoufale ržát a kopat, co mu síly stačily. Vědělo, že se nesmí nechat strhnout na zem. Odněkud se ozval lidský křik. Tygr znejistěl a svou oběť pustil. Pak se otočil a utekl. Zraněné zvíře útok přežilo.

Tygr (ilustrační foto). foto: Reuters

Tato příhoda se stala v únoru v Rusku v jedné z obcí Chabarovského kraje. Do novin by se nejspíš nedostala, jako řada jiných, ojedinělých útoků tygrů na domácí zvířata v těchto sibiřských končinách. Jenže tentokrát se věci mají jinak. Útoky jsou pravidelné a systematické.

Po koni následovali psi. Ti už se tygrům ubránit nedokázali. Ve vesnici Kutuzovka, kde žije 110 obyvatel, jich šelmy zabily už pět. Problémem se začaly zabývat úřady. Že se tygři skutečně stahují k lidským obydlím, potvrdila tento týden šéfka Bičevského sdružení osad Irina Samodurovová. Svědci z řad vesničanů tvrdí, že už „kočku“ viděli i na dvoře, v bezprostřední blízkosti domu. Jedna z žen vypráví, jak uslyšela v domě zoufalé vytí psa. Vyběhla na zápraží a uviděla, jak ho dáví tygr. Začala křičet, mávat rukama a šelmu odehnala. Psa ale už nezachránila.

Mezi první opatření patří ochrana dětí – právě ty by se cestou do školy mohly stát snadnou obětí šelem. Proto nyní vedení osad organizuje dopravu autobusy, přičemž školáci nastupují každý u svého domu a u domu jsou po vyučování rodičům opět předáni. Rodiče navíc dostali důrazný pokyn nepouštět děti na ulici.

Mapa výskytu amurských tygrů.

Poslední incident nahlásili obyvatelé Bičevského sdružení osad 6. března. Nejdříve lidé našli hned ráno ve vesnici Kutuzovka roztrhaného psa, respektive spíš to, co z něj zbylo. Kolem bylo velké množství tygřích stop. Později se zjistilo, že zmizel i druhý pes – toho si ale tygři odtáhli s sebou, což lovci vyčetli ze stop zvířete. Alarmující je, že tentokrát se šelmy odvážily proniknout prakticky do stavení – psi byli zavřeni ve voliéře hned vedle domu. Jejich majitelé tedy vyslyšeli výzvy psy nepouštět volně na dvory, přesto se útoku tygra nevyhnuli.

Podle znalců sibiřské fauny se u obce Kutuzovka nyní usadila tygřice s nedospělým potomkem. A vesnici doslova obklíčili. Jednou obyvatelé vsi spatřili tygra dokonce na hlavní ulici. „Zatím nám experti poradili jenom nechodit po ulici, nepouštět psy...,“ uvedla Irina Samodurovová. Kutuzovka není podle ní jedinou vesnicí, do které tygři pronikají. Podobné problémy hlásí obec Tretij splavnoj učastok a několik dalších vsí.

Tygři ulovili dron. Smečka v čínském parku ho zničila

Odstřel šelem nepřipadá v úvahu. Ochránci zvířat, mezi které patří i ruský prezident Vladimir Putin, skalní obdivovatel velkých šelem, se snaží vymyslet způsob, jak zvířata vystrnadit co nejdál od lidí. „Pokud se nám nepodaří vystrašit je a zahnat, musíme přestoupit k odchycení tygrů a jejich odebrání z volné přírody. Jenže odchyt nebude jednoduchý – vesnice jsou rozlehlé, šelmy nepřicházejí pravidelně na jedno místo, ale lezou do různých dvorů,“ obává se vedoucí oddělení pro ochranu zvířat výboru loveckého hospodářství Chabarovského kraje Jurij Kolpak.

Podle agentury Amupress už případ řeší speciální skupina pro konfliktní situace mezi tygrem a člověkem, která funguje na ministerstvu přírodních zdrojů Chabarovského kraje. Experti již prozkoumali oblast, kde tygři terorizují místní obyvatelstvo. Podle nich je tygřík dva roky starý. A je pravděpodobné, že ho matka učí lovit, protože tygřice zřejmě nezaútočila ani jednou. Domácí zvířata jsou snadnou kořistí a mladý tygr si na to rychle zvykne, což skýtá velké nebezpečí. Experti vyslovili také domněnku, že tygr, který je ve složitém věku – pubertě – pochopil, jak snadné je nasytit se ve dvorech, a matce se nedaří ho „přesvědčit“, aby se od lidí držel dál.

Podle expertů na sibiřskou faunu se v poslední době zvyšuje počet divokých šelem, které se pohybují v bezprostřední blízkosti lidí. Naposledy v prosinci loňského roku sibiřskou vesnici Soloncovoje terorizovala tygřice jménem Tichonja, která utekla z centra rehabilitace divokých zvířat. Tam nejspíš došla k přesvědčení, že lidí se není třeba bát.