13. února 2019 16:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nechtěná sláva. Sedmiletý afghánský fanoušek Messiho se stal terčem Tálibánu

Malý Murtaza se raduje s argentinským dresem Messiho s jeho věnováním. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malý Murtaza se raduje s argentinským dresem Messiho s jeho věnováním. | foto: Unicef

Kábul/Praha Malý Afghánec Murtaza Ahmadi, který se proslavil fotografií v dresu Lionela Messiho a následným setkáním s argentinským fotbalovým idolem, se teď musí ukrývat před radikály z hnutí Tálibán.

Původně šťastný příběh se pro rodinu změnil v prokletí. Terčem výhružek Tálibánu se chlapec stal právě kvůli své slávě. Zprávu ve středu přinesla americká televize CNN.

„Počínaje dnem, kdy se Murtaza stal slavným, začal být život pro naši rodinu obtížný. Nejedná se pouze o Tálibán, také další skupiny si začaly myslet, že mu Messi dal spoustu peněz,“ řekla CNN jeho matka Shafiqa s tím, že syna přestali posílat do školy a čelí neustálým výhružkám.

V listopadu Talibán vtrhnul do oblasti Jaghori v provincii Ghanzi, kde Ahmadi vyrůstal. „Tálibán zabíjel naše příbuzné a prohledávali domy. Zastavovali auta a zabíjeli jejich pasažéry. Slyšeli jsme doma střelbu těžkých kulometů, Kalašnikovů a raket. Také jsme slyšeli křičet lidi,“ uvedl Ahmadi CNN.

Lionel Messi, Barcelona a jeho malý fanoušek Murtaza.
Lionel Messi a jeho malý fanoušek Murtaza.

Situaci navíc ztěžuje fakt, že rodina pochází z Tálibánem pronásledované ší’itské menšiny Hazara, která čelí časté diskriminaci a útokům spojenců Islámského státu.

Neustálé stěhování a skrývání

Fotbalový příběh začal v roce 2016, tehdy se fotografie malého Murtazy v podomácku vyrobeném dresu z modrobílé igelitové tašky popsané jménem a číslem Lionela Messiho stala virální na sociálních sítích.

Brzy o afghánském milovníkovi fotbalu z malé vesnice věděl i afghánský svaz, který napsal Messiho agentovi o fotbalistův dres. Chlapec se brzy dočkal nejen skutečného dresu s podpisem svého idolu a podepsaného míče, ale o 11 měsíců později i osobního setkání.

Od té doby však rodina musela několikrát opustit domov. Nejprve našla azyl v Pákistánu, když ale došly peníze, vrátila se zpátky do Jaghori.

Poté Murtaza požádal matku, aby jej odvezla jinam. Otec jim pomohl uprchnout do města v blízkosti Bámijánu. Od té doby o něm chlapec nemá žádné zprávy. „Naposledy jsem otce viděl v den, kdy jsme sem přišli. Poté se vrátil zpátky a od té doby jsem jej neviděl. Moc mi chybí,“ smiřuje se Muratza se situací.

Z Bámijánu se následně Murtaza s matkou přesunuli do hlavního města, Kábulu, kde se nyní ukrývají mezi dalšími uprchlíky. Shafiqa se stále necítí bezpečně a kvůli provázanosti s fotbalovým milionářem se obává únosu svého syna. 

Žádost o pomoc Messimu

„Riskujeme naše životy, doma i zde v Kábulu. Celé dny Murtaza tráví tady uvnitř domu,“ popsala jejich současný stav Shafiqa. Přeje si proto se synem opustit zemi a znovu se tak obrací na Messiho a prosí jej o pomoc.

„Byla bych ráda, kdyby Messi Murtazovi pomohl, abychom se mohli dostat z Afghánistánu a Murtaza měl lepší budoucnost.“

, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!