Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nedávejte benzín do plastových tašek.‘ Američané po výpadku potrubní sítě v panice nakupují palivo

Řidič tankuje plnou nádrž benzínu. Jako mnoho Američanů se obává nedostatku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidič tankuje plnou nádrž benzínu. Jako mnoho Američanů se obává nedostatku... | foto: ČTK

Washington Američané panicky skupují benzín v obavách, že ho bude kvůli výpadku potrubní sítě nedostatek. Zásoby paliva se tenčí už šestý den především na čerpacích stanicích ve velkých městech na jihovýchodě země. Důvodem je omezení dodávek způsobených problémy společnosti Colonial Pipeline, která je největším provozovatelem potrubní sítě pro přepravu ropných produktů ve Spojených státech.

Úřady Američany přitom vyzývají, aby benzínem neplnily plastové tašky.„Nedávejte benzín do plastových tašek,“ vyzvala ve středu na twitteru obyvatele Spojených států Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků (CPSC). „Používejte jen nádoby k tomu určené,“ dodala.

Systémy Colonial Pipeline se v pátek staly terčem takzvaného ransomwaru, tedy vyděračského programu, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné. Firma denně přepravuje asi 2,5 milionu barelů benzinu, nafty, leteckého paliva a dalších ropných produktů. Využívá k tomu síť potrubí v celkové délce zhruba 8850 kilometrů. Společnost uvádí, že na zásobování východního pobřeží Spojených států pohonnými hmotami se podílí asi ze 45 procent.

Slabší nabídka a panické nákupy zapříčinily dlouhé fronty před čerpacími stanicemi. Průměrná cena jednoho galonu - tedy necelých čtyř litrů benzínu - ve středu přesáhla tři dolary (zhruba 64 Kč), a je tak nejvyšší za téměř sedm let. Lidé si vytvářejí zásoby před prodlouženým víkendem na konci května, kdy si v Den obětí války (Memorial Day) připomínají členy ozbrojených sil padlé v boji. Svátek je zároveň začátkem hlavní sezony na silnicích.

Nejhůře postiženým státem byla ve středu ráno Severní Karolína, kde podle dat společnosti GasBuddy neměla benzín čtvrtina čerpacích stanic. Uspokojit zákazníky nemohlo 15 procent benzínek v Georgii a ve Virginii a 13 procent čerpacích stanic v Jižní Karolíně. Obzvlášť špatná byla situace ve velkých městech, jako jsou Charlotte v Severní Karolíně a v hlavním městě Georgie Atlantě.

„Jsme svědky paniky v rozsahu, jaký jsme nezažili od íránské krize na konci 70. let,“ cituje list Financial Times analytika energií Toma Klozu ze společnosti Opis, která je divizí IHS Markit.

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...