21. července 2017 15:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejméně dva mrtví po silném zemětřesení mezí ostrovem Kos a tureckým letoviskem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
ESMSC odhadlo sílu zemětřesení zprvu na 6,6 stupně, později rovněž na 6,7... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ESMSC odhadlo sílu zemětřesení zprvu na 6,6 stupně, později rovněž na 6,7... | foto: Reuters

ATÉNY/PRAHA Nejméně dva lidské životy a 120 zraněných si na řeckém ostrově Kos v Egejském moři vyžádalo zemětřesení o síle 6,7 stupně, které v noci na pátek zasáhlo oblast poblíž ostrova. Podle místních úřadů citovaných agenturou DPA jsou oběti z Turecka a Švédska. Podle starosty Kosu otřesy způsobily i značné materiální škody na budovách a v přístavu.

Zemětřesení zasáhlo rovněž ostrov Rhodos a postiženo je i turecké letovisko Bodrum, kde zdravotníci podle agentury AP ošetřili okolo 350 většinou lehce zraněných.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) vydalo varování před...
Jihozápadní pobřeží Turecka podle americké geologické služby USGS postihlo...

České ministerstvo zahraničí nemá informace o českých obětech zemětřesení ani na Kosu, ani v Turecku. „Zatím se nám neohlásil žádný Čech s tím, že by měl nějaké problémy,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Ministerstvo podle ní rozesílá sms zprávy lidem zaregistrovaným v systému DROZD, ve kterých jsou i kontaktní údaje na české úřady pro případ problémů.

Starosta Kosu Jorgos Kyritsis řekl, že „zbytek ostrova nemá žádný problém, jenom hlavní město“. Potvrdil informaci o dvou mrtvých; řekl, že to byli cizinci, ale jejich státní příslušnost neuvedl. Zemřeli zřejmě, když se v baru zřítil strop.

Počet zraněných podle Jorgose Chalkidiose z místní správy přesáhl stovku. „Dva či tři jsou ve vážném stavu,“ dodal. Zdroje z nemocnice v Kosu uvedly, že asi 20 raněných má zlomeniny.

Otřesy pocítili lidé i na Rhodu. „Trvalo to dlouho, okamžitě jsem s dětmi vyběhla z hotelu,“ řekla novinářům turistka Sylvie Jannotová.

Na záběrech řecké televize bylo vidět zdi sesuté na stolky před kavárnami a restauracemi.

Centrum otřesů bylo sice poblíž Bodrumu, ale nejvíce škod je zatím hlášeno z Kosu, kde se podle televize utrhla část nábřeží. Zemětřesení mělo podle řeckého úřadu pro mimořádné události sílu 6,3 stupně, jeho centrum bylo v hloubce deseti kilometrů a ve vzdálenosti asi 11 kilometrů od nejblíže obydleného města. Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) sílu otřesů změřilo na 6,7 stupně. Podle řeckých zdrojů pocítilo záchvěvy země nejméně 200 tisíc lidí.

Úřady vydaly upozornění na možnost cunami. Svědci popisují vysoké vlny, které zřejmě poškodily nábřeží. Úřady doporučily vyhnout se plážím a uchýlit se do bezpečí na výše položených místech. V Bodrumu poškodila několik obchodů vzedmutá hladina moře, kterou zaznamenali i na Kosu. Turecké úřady varovaly veřejnost před následnými otřesy.

Podle místních médií popraskaly na tureckém pobřeží zdi několika budov a byly poškozeny lodě, které voda vynesla na pobřeží. Také zde turisté i místní strávili noc pod širým nebem či v automobilech. „Než jsem se stihl zeptat ‚co se to děje?‘, táhlo to naši loď na pobřeží. Najednou jsme byli na břehu, nikdy jsem nic podobného nezažil,“ citovala turecká agentura Dogan kapitána Metina Kestaneciho, který před zemětřesením spal na své lodi.

Záchranáři na Kosu prohledávají trosky, zda pod nimi nejsou uvězněni lidé, které otřesy zastihly uprostřed noci, a pomáhá i armáda. Dva mrtví přišli o život v přístavním baru, kde se zřítil strop, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní zdravotníky a hasiče.

Kvůli zemětřesení bylo na Kosu několik hodin uzavřeno letiště. Z Prahy ve stanovený čas neodletělo na ostrov letadlo, které mělo startovat v 04:40 SELČ. Spoj nakonec odstartoval ve 14:26 a nabral tak více než devítihodinové zpoždění. Ranní spoj z Brna s plánovaným startem v 05:00 SELČ se na cestu vydal s více než třiapůlhodinovým zdržením. Do Česka se v pátek z Kosu vrací dvě letadla - jednoho z nich už přístálo v Brně, čas příletu spoje do Prahy je zatím nejasný.

Evropská unie nabídla Řecku svou plnou pomoc a podporu, včetně technického vybavení či přístupu k satelitním snímkům evropského systému Copernicus.

V Egejském moři jsou zemětřesení poměrně častá. Minulý měsíc pobřeží na západě Turecka a řecký ostrov Lesbos postihlo zemětřesení o síle šesti stupňů, které si na Lesbu vyžádalo jednu lidskou oběť, deset zraněných a rozsáhlé hmotné škody. Jedinou obětí byla 57letá žena, kterou zavalily trosky jejího domu. V případě Turecka se otřesy dotkly turistického letoviska Izmir a jeho okolí.

Obě země zažily i horší katastrofy. Více než 600 lidí zemřelo na východě Turecka v říjnu 2011 při zemětřesení o síle 7,2 stupně. V roce 1999 dvě mohutná zemětřesení zabila na 20 tisíc lidí na hustě obydleném severozápadě Turecka. V témže roce v Řecku si 143 životů vyžádalo zemětřesení o síle 5,9 stupně.

  • 0Diskuse