Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejsem zrádce, ani hrdina. Jsem Američan, vzkázal Snowden

USA

  17:16
HONGKONG - Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden popřel, že by byl zrádce své vlasti. Zároveň přislíbil nová odhalení o sledování internetové komunikace v rámci tajného amerického protiteroristického programu Prism.

Edward Snowden foto: Reuters

"Nejsem ani zrádce, ani hrdina. Jsem Američan," uvedl v exkluzivním interview pro list South China Morning Post. Vyjádřil přání zůstat v Hongkongu a podrobit se případnému rozhodnutí místních soudů ohledně svého dalšího osudu.

Neskrývám se
"Lidé, kteří si myslí, že jsem udělal chybu, když jsem si vybral Hongkong, nepochopili mé záměry. Nejsem tu, abych se skrýval před spravedlností, jsem tu, abych odhaloval kriminální činnost," prohlásil Snowden v prvním rozhovoru od pondělního odchodu z hongkongského hotelu. Pod "kriminální činností" měl zřejmě na mysli praktiky amerických tajných služeb při monitorování internetové komunikace.

Bývalý zaměstnanec CIA a NSA se dostal na přední stránky tisku po celém světě poté, co v britském listu The Guardian vyzradil tajný protiteroristický program USA, spočívající údajně v rozsáhlém špehování internetové komunikace. Jeho čin mu získal globální slávu i proklínání, někteří američtí kongresmani jej již označili za zrádce či dokonce velezrádce. Devětadvacetiletý Snowden ale tvrdí, že tím nechtěl vlasti uškodit, ale naopak otevřít oči Američanů, aby věděli, co jejich vláda podniká.

Guardian chystá pokračování

Novináři britského deníku The Guardian se chystají zveřejnit další odhalení o činnosti tajných služeb. Reportér Glenn Greenwald, který materiály v deníku The Guardian zveřejnil, řekl, že v dalších několika týdnech a měsících přijde na řadu "mnoho významných odhalení, která dosud nebyla zveřejněna".

Dokumenty, které Snowden listu poskytl, podle něj vytvářejí základ pro desítky dalších příběhů, které chtějí novináři zprostředkovat veřejnosti.

Britský deník spolu s americkým listem The Washington Post minulý týden informoval o tajném protiteroristickém programu Prism (prizma), v jehož rámci americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) z centrálních serverů devíti velkých internetových firem získávají údaje o internetové komunikaci lidí.

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování úniku informací, nicméně o Snowdenovo vydání dosud nepožádalo. Podle právníků by mu ve vlasti mohl hrozit trest až desítek let ve vězení.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...