Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
12. června 2013 17:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejsem zrádce, ani hrdina. Jsem Američan, vzkázal Snowden

Edward Snowden | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edward Snowden | foto: Reuters

HONGKONG  Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden popřel, že by byl zrádce své vlasti. Zároveň přislíbil nová odhalení o sledování internetové komunikace v rámci tajného amerického protiteroristického programu Prism.

"Nejsem ani zrádce, ani hrdina. Jsem Američan," uvedl v exkluzivním interview pro list South China Morning Post. Vyjádřil přání zůstat v Hongkongu a podrobit se případnému rozhodnutí místních soudů ohledně svého dalšího osudu.

Neskrývám se
"Lidé, kteří si myslí, že jsem udělal chybu, když jsem si vybral Hongkong, nepochopili mé záměry. Nejsem tu, abych se skrýval před spravedlností, jsem tu, abych odhaloval kriminální činnost," prohlásil Snowden v prvním rozhovoru od pondělního odchodu z hongkongského hotelu. Pod "kriminální činností" měl zřejmě na mysli praktiky amerických tajných služeb při monitorování internetové komunikace.

Bývalý zaměstnanec CIA a NSA se dostal na přední stránky tisku po celém světě poté, co v britském listu The Guardian vyzradil tajný protiteroristický program USA, spočívající údajně v rozsáhlém špehování internetové komunikace. Jeho čin mu získal globální slávu i proklínání, někteří američtí kongresmani jej již označili za zrádce či dokonce velezrádce. Devětadvacetiletý Snowden ale tvrdí, že tím nechtěl vlasti uškodit, ale naopak otevřít oči Američanů, aby věděli, co jejich vláda podniká.

Guardian chystá pokračování

Novináři britského deníku The Guardian se chystají zveřejnit další odhalení o činnosti tajných služeb. Reportér Glenn Greenwald, který materiály v deníku The Guardian zveřejnil, řekl, že v dalších několika týdnech a měsících přijde na řadu "mnoho významných odhalení, která dosud nebyla zveřejněna".

Dokumenty, které Snowden listu poskytl, podle něj vytvářejí základ pro desítky dalších příběhů, které chtějí novináři zprostředkovat veřejnosti.

Britský deník spolu s americkým listem The Washington Post minulý týden informoval o tajném protiteroristickém programu Prism (prizma), v jehož rámci americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) z centrálních serverů devíti velkých internetových firem získávají údaje o internetové komunikaci lidí.

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování úniku informací, nicméně o Snowdenovo vydání dosud nepožádalo. Podle právníků by mu ve vlasti mohl hrozit trest až desítek let ve vězení.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...