Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Snowden přítelkyni o útěku neřekl. Z hotelu v Hongkongu už zmizel

USA

  13:00
HONGKONG/WASHINGTON - Bývalý pracovník CIA Edward Snowden, který spustil skandál o špehování občanů americkou bezbečnostní agenturou, zmizel ze svého úkrytu v hotelu v Hongkongu. Devětadvacetiletý muž chce kvůli očekávané žádosti o vydání jeho osoby do Spojených států požádat o politický azyl v některé z dalších zemí světa.

Přítelkyně Edwarda Snowdena Lindsay Millsová foto: Lsjourney.comLidovky.cz

Média spekulují o dalších zemích, kam by Snowden mohl z Hongkongu zamířit. Se žádostí o azyl by se mohl obrátit například na Rusko. "Pokud takovou žádost obdržíme, budeme ji zvažovat," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Předseda ruské parlamentní komise pro mezinárodní vztahy Alexej Puškov však prohlásil, že udělení azylu člověku "pronásledovanému z politických důvodů" by mohlo vyprovokovat "hysterii" ze strany Washingtonu.

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který se podílel na dosud největším úniku tajných dat Washingtonu, má pro Snowdena jednoznačnou radu: zamířit do Latinské Ameriky. "Latinská Amerika v posledních deseti letech ukázala, že jde v otázkách lidských práv kupředu. Politické azyly tam mají silnou tradici," řekl Assange televizní stanici CNN z londýnské ambasády Ekvádoru, kde se již téměř rok skrývá před spravedlností.

Guardian chystá pokračování

Novináři britského deníku The Guardian se chystají zveřejnit další odhalení o činnosti tajných služeb. Reportér Glenn Greenwald, který materiály v deníku The Guardian zveřejnil, řekl, že v dalších několika týdnech a měsících přijde na řadu "mnoho významných odhalení, která dosud nebyla zveřejněna".

Dokumenty, které Snowden listu poskytl, podle něj vytvářejí základ pro desítky dalších příběhů, které chtějí novináři zprostředkovat veřejnosti.

Britský deník spolu s americkým listem The Washington Post minulý týden informoval o tajném protiteroristickém programu Prism (prizma), v jehož rámci americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) z centrálních serverů devíti velkých internetových firem získávají údaje o internetové komunikaci lidí.

Podle britského listu zatím Snowden stále zůstává v Hongkongu, který je čínským územím. Podle diplomatických expertů mu odtud reálně hrozí vydání do USA. Sám whistleblower již dříve prohlásil, že požádá o azyl v některé ze zemí respektujících "odlišný politický názor", přičemž se zmínil o Islandu. Podle agentury Reuters by však i tam patrně měl kvůli proamerickému kurzu nové islandské vlády potíže se získáním azylu.

Bez kompasu
Snowdenova partnerka, která neměla o chystané akci tušení, na svém blogu vyjádřila zdrcení nad tím, že se Snowden vydal na cestu bez ní. "Zůstala jsem bez kompasu uprostřed moře" popsala osmadvacetiletá Lindsay Millsová své pocity na blogu.  

Unášená. Snowdenova přítelkyně neměla o plánech svého partnera ponětí. O svých pocitech píše na blogu.

"Myslím na všechny tváře, které zdobily mou cestu (...). Některým jsem nestihla říct sbohem. Život ale někdy nedovolí rozloučení," napsala Millesová, která se na Hawaji živí jako akrobatická tanečnice.

Technik, který před časem pracoval také pro další americkou tajnou službu - Národní úřad pro bezpečnost (NSA) -, dobrovolně prozradil svou identitu poté, co britskému deníku The Guardian poskytl informace o programu Prism (prizma). V jeho rámci NSA a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sbírají data o internetové komunikaci lidí. Za to podle právníků hrozí Snowdenovi v USA až několik desítek let vězení. Případ, který ve světě vzbudil velký ohlas, už začalo vyšetřovat americké ministerstvo spravedlnosti. Snowden se hájí tím, že chtěl pouze upozornit lidi, co vláda dělá jejich jménem proti nim samotným.

Petice na stránkách Bílého domu
Na internetových stránkách Bílého domu se objevila petice požadující milost pro Snowdena, kterou do dnešního dopoledne podepsalo přes 42 tisíc lidí. Bílý dům podle zákona musí dát podobným aktivitám na svých stránkách prostor, aby se touto peticí úřad prezidenta Baracka Obamy zabýval, musí pod ní do 9. července být nejméně 100 tisíc podpisů.

Autoři: ,