Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Nejsme rasistická rodina,‘ reagoval princ William na obvinění Harryho s Meghan

Princ William foto: Reuters

Londýn - Britská královská rodina není rasistická, zdůraznil princ William v reakci na velmi diskutovaný rozhovor, v němž jeho bratr Harry s manželkou Meghan mluvili o důvodech svého odchodu z Británie. Meghan, která je rasově smíšeného původu, si v rozhovoru mimo jiné postěžovala, že se nejmenovaný člen královské rodiny ptal, jak tmavou pleť může mít jejich syn, až se narodí. Uvedla také, že intenzivní tlak okolí i médií ji dohnal až k myšlenkám na sebevraždu.
  13:56aktualizováno  16:13

‚Jak tmavá může být jeho pokožka?‘ Královská rodina údajně řešila barvu dítěte, Meghan přemýšlela i o sebevraždě

William, který je po svém otci druhý v pořadí v následnictví na britský trůn, řekl, že od interview se svým bratrem ještě nemluvil, ale že to plánuje. William se tak vyjádřil při čtvrteční návštěvě jedné ze škol na východě Londýna, kam s manželkou Kate zavítal u příležitosti návratu anglických dětí do škol po dlouhé koronavirové pauze.

Harry předtím v rozhovoru s moderátorkou Oprah Winfreyovou prohlásil, že v současnosti nemají s Williamem blízký vztah. „Mám Williama moc rád, je to můj bratr, prošli jsme si spolu mnohými těžkostmi a máme společné zkušenosti. Teď jsme ale každý na jiné cestě,“ podotkl Harry.

V rozhovoru mluvila vévodkyně Meghan o rasistickém chování během těhotenství se...
Také samotná svatba nebyla podle Meghan jejich dnem, ale svatbou organizovanou...

Obvinění z rasismu a špatného zacházení, které Harry a Meghan vznesli v rozhovoru odvysílaném v pondělí večer americkou stanicí CBS, královskou rodinu zasáhlo a Buckinghamský palác na ně reagoval v úterý ve svém prohlášení. To však spory nijak neurovnalo.

Dopady měl rozhovor Harryho a Meghan i na britská média, která Harry označil za „rasistická a bigotní“ - zvlášť pak ta bulvární. Britská Společnost editorů, která sdružuje asi 400 členů médií, princovo tvrzení v první reakci odmítla a uvedla, že „takový útok je bez předložení důkazů nepřijatelný“. „Britská média nejsou bigotní a po útoku vévody a vévodkyně ze Sussexu na tisk se nenechají odradit od své role a budou dál pohánět k odpovědnosti bohaté a mocné,“ napsala společnost v prohlášení.

Po široké kritice společnost své výroky mírnila a připustila, že „v médiích zbývá udělat ještě hodně práce k posílení rozmanitosti a inkluze“. Ve středu pak ředitel Společnosti editorů Ian Murray oznámil, že se rozhodl odstoupit z funkce, aby tato organizace mohla „obnovit svou dobrou pověst“.

Autor: