Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Nejšťastnější lidé na světě jsou ve Finsku, Česko si v žebříčku OSN polepšilo

Finská premiérka Sanna Marinová. foto: Reuters

Helsinky - Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už počtvrté za sebou stalo Finsko, Česko si oproti loňsku o jednu příčku polepšilo a skončilo osmnácté. Koronavirus přinesl rok strachu, úzkosti, nemocí, smrti, osamělosti a karanténních uzávěr, ale nová Světová zpráva o štěstí (World Happiness Report) nasvědčuje tomu, že pandemie elán lidí neudusila, píše agentura AP.
  11:30aktualizováno  15:56

Dezinformace vysvětlujte bez hádek. Emoce hrají větší roli než fakta, říká etnolog Petr Janeček

I když se emoce v době pandemie proměnily, dlouhodobou spokojenost se životem infekce zasáhla méně, konstatují autoři zprávy. „Ptali jsme se dva typy otázek. Jedna se týkala života obecně, nazýváme to jeho hodnocením. Jak jde váš život? Další je o náladě, emocích, stresu, úzkosti,“ přiblížil jeden z editorů dokumentu Jeffrey Sachs. 

„Samozřejmě jsme stále uprostřed hluboké krize. Ale odpovědi ohledně dlouhodobého hodnocení života se výrazně (oproti předchozí zprávě) nezměnily, i když narušení našich životů bylo tak hluboké,“ dodal Sachs, podle nějž lidé v uplynulém roce prokázali velkou odolnost.

Zpráva hodnotí 149 zemí světa na základě faktorů, jako je například hrubý domácí produkt, předpokládaná délka zdravého života, míra korupce, sociální podpora nebo osobní svoboda. Kvůli pandemii autoři letošní zprávy provedli průzkumy v necelé stovce zemí, hodnocení ostatních států jsou založená na odhadech z dřívějších dat, uvedla AP.

Evropské země nakonec obsadily devět z prvních deseti míst, vklínil se k nim pouze Nový Zéland. Jako nejšťastnější země světa se opět ukázalo Finsko následované Dánskem, Švýcarskem, Islandem a Nizozemskem. Česko z loňské 19. pozice postoupilo na 18. příčku, přičemž v posledních letech v žebříčku setrvale stoupá vzhůru. V roce 2016 bylo 27., o rok později 21. a předloni 20. Slovensko letos skončilo 34., poskočilo z loňského 37. místa. Naopak coby nejméně šťastné země se ukázaly Afghánistán, Zimbabwe, Rwanda, Botswana a Lesotho.

Odejdeme z Afghánistánu, až nastane pravý čas, uvedl tajemník NATO. Nechce ohrozit pokrok mírových jednání

Výjimečně letos autoři zprávy zveřejnili i pořadí založené pouze na datech z uplynulého roku, což běžně nedělají. Podle nich to může být zajímavé s ohledem na změny, které přinesla pandemie. Také v žebříčku za samotný rok 2020 skončilo na prvním místě Finsko, do první desítky se ale v tomto případě propracovalo Německo a Česko skončilo na 16. místě, Slovensko na 22. místě.

Dlouhodobě jsou nejspokojenější podle ekonoma z Columbijské univerzity Sachse obyvatelé zemí na severu Evropy. Na předních příčkách se umísťují pravidelně. „Lidé se v těchto zemích cítí bezpečně (...). Vlády jsou považovány za důvěryhodné a čestné a velká je tam i vzájemná důvěra,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!