19. března 2019 16:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nejvyšší soud USA podpořil právo na zadržování migrantů čekajících na deportaci

Podpora zákona je vítězstvím Donalda Trumpa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podpora zákona je vítězstvím Donalda Trumpa. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

WASHINGTON Nejvyšší soud Spojených států v úterý podpořil pravomoc administrativy prezidenta Donalda Trumpa zadržovat i po odpykání trestu neomezeně dlouhou dobu migranty, kteří čekají na deportaci. Agentura Reuters verdikt soudu označila za vítězství Trumpa, který je zastáncem přísných přistěhovaleckých pravidel.

Devítičlenný Nejvyšší soud USA, kde mají většinu zastánci konzervativních postojů, rozhodl většinou pěti ku čtyřem. Liberální soudci svůj odmítavý názor zdůvodnili tím, že Kongres při tvorbě tohoto zákona jistě nezamýšlel vládě umožnit pronásledování migrantů i několik let poté, co byli propuštěni z vězení.

Vláda podle federálního přistěhovaleckého zákona může migranty zadržet kdykoli po odpykání trestu, což nemusí být bezprostředně poté, co opustí brány věznice. Následný pobyt v detenčním zařízení, než bude jejich deportace vyřízena, se může protáhnout i na roky, během kterých nemají nárok na slyšení o možném stanovení kauce.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...