Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Nejvyšší soudy v Evropě kritizují Erdoganův postup vůči zástupcům justice

Právo

  14:43aktualizováno  15:19
PRAHA - Předsedové nejvyšších soudů členských států EU vyzvali ve společném prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby upustil od nezákonných postupů vůči svým domnělým odpůrcům včetně představitelů justice. Odvolávání nebo zatýkání soudců považují za útok na nezávislost soudnictví a systémové ohrožení právního státu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. foto: Reuters

Turecké úřady vydaly po zmařeném pokusu o puč zatykače na 47 novinářů

„Síť předsedů nejvyšších soudů Evropské unie naléhá na respektování zásad právního státu a lidských práv,“ stojí v dokumentu.

Předsedové připomínají, že ihned po pokusu o státní převrat Turecko dočasně zbavilo funkce, odvolalo nebo zatklo tisíce lidí. Mezi nimi je přes 2700 soudců a žalobců včetně soudců Státní rady a Kasačního soudu.

„Musíme připomenout, že nezávislost soudnictví není privilegiem soudců, nýbrž zárukou respektování lidských práv a základních svobod, které umožňují každé osobě mít důvěru v soudní systém, právo a stát,“ uvedli zástupci evropské justice.

Závažné obavy u předsedů nejvyšších soudů vyvolává také Erdoganovo prohlášení o možném obnovení trestu smrti.

Turecký velvyslanec v České republice Ahmet Necati Bigali na dnešní tiskové konferenci uvedl, že zatčeni byli lidé podezřelí z napojení na „teroristy“, kteří za pokusem o převrat stojí. Příznivci duchovního Fethullaha Gülena žijícího v USA, kterého turecká vláda viní z organizace pokusu o puč, se podle něj infiltrovali mimo jiné do justice. Při procesech, které s nimi stát povede, se bude postupovat „v mezích zákona“, doplnil diplomat. Popřel, že by byli zatčení lidé mučeni. Označil to za dezinformace.

Turecké úřady v reakci na zmařený pokus o puč již zadržely přes 15 tisíc lidí, včetně více než 10 tisíc vojáků, uvedlo ministerstvo vnitra.

Na zmařeném pokusu o převrat z 15. července se podílelo 8651 vojáků, což je 1,5 procenta armády. Při násilnostech přišlo o život nejméně 246 lidí a více než 2 tisíce dalších utrpělo zranění. Více než 50 tisíc vojáků, policistů, soudců, státních zástupců nebo učitelů již bylo zatčeno či propuštěno z práce. V zemi nyní platí výjimečný stav, který Erdoganovi mimo jiné umožňuje vládnout pomocí dekretů. Dekretem už prezident mimo jiné prodloužil na 30 dnů dobu, po kterou smí být podezřelý zadržován bez obvinění.

Autor: