20. června 2015 17:01, aktualizováno  20:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Musíme bránit svůj národ‘. Na Slovensku demonstrují proti ‚islamizaci‘

Demonstrace byla svolána několika pravicovými organizacemi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace byla svolána několika pravicovými organizacemi | foto: youtube.com - Denník N

BRATISLAVA Několik tisíc zejména mladých lidí přišlo v sobotu do Bratislavy na demonstraci proti přílivu uprchlíků do Evropy. Mezi účastníky byly i skupinky Čechů včetně fotbalových fanoušků. Jinou akci v centru slovenské metropole proti nesnášenlivosti podpořilo mnohem méně demonstrantů.

Kvůli výtržnostem zejména po skončení demonstrace proti imigraci policie zadržela desítky lidí.

„Jsem šťastný, že jsme se tu sešli v takovém počtu, abychom ubránili Slovensko. V této situaci již nemůžeme ustupovat. Naší morální povinností je postarat se o vlastní děti, o svůj národ, o svůj stát,“ prohlásil z tribuny na protestu pod názvem Stop islamizaci Evropy volební lídr neparlamentní krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba, jenž byl v posledních krajských volbách zvolen županem (hejtmanem) Banskobystrického kraje.

„Oběsit!“

„Nejsme tu jen proto, abychom zastavili imigranty, ale abychom zastavili i ty, kteří nás ničí z parlamentu a z vlády. Naší povinností je postarat se i o zrádce z parlamentu a vlády,“ řekl Kotleba za potlesku davu lidí, který odpověděl pokřikem „oběsit“. Pravicový radikál Kotleba, který se netají svou přízní k válečnému Slovenskému státu, také kritizoval slovenské poslance Evropského parlamentu za to, že podpořili imigraci.

I přes vypjatou atmosféru nedošlo k potyčkám mezi demonstranty a jejich odpůrci
V Bratislavě 20. června protestovali tisíce lidí proti přílivu uprchlíků

Účastníci demonstrace, první svého druhu na Slovensku od vypuknutí migrační krize v EU, často křičeli „My jsme tu doma!“, „Slovensko Slovákům!“ nebo vulgární hesla vůči Spojeným státům. Organizátoři ohlásili, že demonstraci v budoucnu zopakují.

Slovensko podobně jako Česko, Maďarsko či Polsko odmítlo kvóty na přerozdělování uprchlíků v členských státech EU, slovenští politici ale vyjádřili připravenost Bratislavy pomoci zvládnout migrační krizi na principu dobrovolnosti. „Nemáme práci pro vlastní lidi. Stát nepečuje o vlastní občany, nestaví byty, a my sem chceme dotáhnout cizince?“ uvedl Kotleba v projevu. Slovenská pomoc při řešení migrační vlny by měla podle něj spočívat v tom, že země pošle své vojáky a policisty střežit hranice do Itálie. Kromě Itálie čelí přílivu značného počtu imigrantů v rámci evropské osmadvacítky také Řecko a Maďarsko.

Řečníci během více než hodinu trvajícího shromáždění ve svých projevech kritizovali nejen příliv imigrantů, ale také Evropskou unii a NATO. S projevem vystoupil rovněž místopředseda české Dělnické strany sociální spravedlnosti Jiří Froněk. „Mnoha imigrantů trpí nemocemi, které tu nebyly ani ve středověku,“ prohlásil.

Ještě před začátkem protestu v centru Bratislavy se část demonstrantů sešla u hlavního nádraží, odkud se v doprovodu policistů včetně těžkooděnců vydala na pochod na místo hlavního shromáždění. Když lidé procházeli kolem sídla slovenského prezidenta, kde byly asi dvě stovky účastníků demonstrace proti nesnášenlivosti, někteří účastníci pochodu začali házet do davu svých odpůrců plastové láhve, plechovky či světlice. Oba davy pokřikovaly různá hesla, jejich přímému střetu ale policisté zabránili.

Policie během demonstrací informovala, že bylo předvedeno deset osob. U několika účastníků protestu policisté našli atrapy výbušnin a takzvané chladné zbraně, mezi které patří například nože. Dva policisté byli zasaženi z davu slzným plynem, podezřelého z útoku policie zadržela.

Po skončení oficiální části demonstrace proti uprchlíkům policie na různých místech Bratislavy zadržela nejméně 50 osob. 

V areálu Bratislavského hradu došlo k výtržnostem během cyklistického závodu. Policie tam zakročila proti 300 výtržníkům, kteří se pokusili napadnout návštěvníky závodu. Policie tam zadržela 25 lidí. 

Stejný počet osob policisté podle policejní mluvčí Tatiany Kurucové zajistili kolem šesté večerní nedaleko hradu poté, co výtržníci poškodili šest policejních vozů a po policistovi hodili dlažební kostku. 

Média informovala, že k incidentům došlo také na hlavním nádraží. Podle hn.online.sk tam extremisté napadli pár ze Saudské Arábie, který na nádraží vedl kočárek s dítětem. Těžkooděnci pak na nádraží ještě zůstali a sloužili jako ochranná zeď pro cizince, kteří se na nádraží nacházeli.

Plné ruce práce měli i záchranáři. Ti ošetřovali pět lidí s poraněním hlavy, z nichž tři museli odvézt do nemocnice.

Kolem půl osmé večer už demonstrující prakticky zmizeli z Bratislavy. Městská doprava začala znovu fungovat a veřejným službám zbývá akorát uklidit nepořádek, který po sobě zanechali.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!