Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nekupujte ruské zbraně, varují USA. Turecko pořizuje protiletadlový systém

Svět

  5:00
Washington/Ankara - Původně se očekávalo, že pokud během právě probíhajících oslav 70. výročí Severoatlantické aliance (NATO) zazní nějaký nesoulad, bude se týkat kritiky Spojených států kvůli nedostatečným výdajům na obranu ze strany některých evropských členů. Místo toho jsou Američané v zásadní při s Tureckem kvůli – údajně již nezvratnému – rozhodnutí tamní vlády pořídit do své výzbroje ruský protiletadlový systém S-400.

Ruský protiletadlový systém S-400 Triumf, určený k likvidaci nepřátelských stíhaček a raket, byl v Rusku uveden do ostrého provozu v roce 2007 foto: Reuters

Ačkoli se turecko-ruský obchod dohaduje již řadu měsíců, nejsilnější slova padala v průběhu tohoto týdne. Paradoxně na pozadí středečního projevu generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga v americkém Kongresu, v němž šéf Aliance varoval před Ruskem jako největší aktuální hrozbou pro NATO.

Rusko na Krymu strategické bombardéry nemá, popřel šéf branného výboru Dumy

Viceprezident USA Mike Pence označil v průběhu oslav výročí NATO avizovaný turecko-ruský vojenský obchod za „velmi zneklidňující... Věc, která pro NATO znamená velké nebezpečí.“ A pohrozil, že pokud Turci nákup ruského systému S-400 skutečně realizují, mohlo by to ohrozit členství Ankary v NATO. „Turecko se musí rozhodnout, zda chce zůstat významným členem nejúspěšnější vojenské aliance všech dob, nebo zda chce neuváženým rozhodnutím podkopat bezpečnost této aliance a potenciálně ohrozit své bezpečnostní vazby,“ řekl jasně Pence.

Nezůstává ale jen u slov. Pentagon v pondělí potvrdil, že zastavil dodávky technologií a zařízení pro bojové letouny F-35 do Turecka. Ankara má zájem o nákup stovky těchto letounů (odhadovaná hodnota kontraktu je 1,2 miliardy dolarů, asi 27 miliard korun) a první dodávka se měla uskutečnit již v létě tohoto roku; turecké firmy se ale zároveň účastní výroby některých komponentů pro tyto letouny. Američané se hrozbou „vyloučení Turecka z programu F-35“ zjevně snaží svého (alespoň prozatímního) spojence odradit od nákupu ruských zbraní. Vysoký činitel Pentagonu pod podmínkou anonymity agentuře Reuters sdělil, že existuje „celá řada dalších zbraní a technologií“, které Američané mohou Turkům zadržovat.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ovšem již v březnu nechal slyšet, že nákup ruského protiletadlového systému je „hotovou věcí“ a podobně se nyní vyjádřil i turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu. Ten se současně ústně zavázal k tomu, že Turecko inkriminovaný systém neprodá žádné třetí zemi.

Z posledních vyjádření vrcholných tureckých politiků je ovšem současně znát, že jejich země o zásadní roztržku se Spojenými státy nestojí. Ministr Çavuşoğlu opakoval, že nákupem ruské vojenské technologie se „nic nemění na zahraničněpolitické orientaci Turecka“ a že jeho země svým závazkům vůči NATO dostojí.

Turecko má s téměř 900 tisíci muži ve zbrani druhou nejsilnější armádu v NATO po USA; co se týká výdajů na obranu, ani ono však nesplňuje Američany požadovanou úroveň dvou procent HDP země.

Americkou nabídku na dodání mobilního protiletadlového systému Patriot, který má obdobné funkce jako ruský S-400, Turecko odmítlo jednak kvůli vyšší ceně nabídky, než byla ruská, a také proto, že dodávka z USA by se prý nestihla realizovat včas.

Prohlubování příkopů

Spor o dodávku ruského protiletadlového systému je dalším kamínkem do mozaiky již několik let se zhoršujících americko-tureckých vztahů. USA kritizují zesilování autoritářských snah prezidenta Erdogana, ostrakizaci opozice a zatýkání režimu nepohodlných lidí. Turecko marně žádá USA o vydání islámského klerika Fethullaha Gülena, který podle názoru turecké vlády osnoval nezdařený puč proti prezidentovi Erdoganovi v létě 2016. Americké a turecké zájmy se rozešly také kvůli válce v Sýrii (Turecko nelibě neslo americkou podporu kurdských milic, které považuje za teroristy, v boji proti Islámskému státu) či kvůli protiíránským sankcím.

PROTILETADLOVÝ SYSTÉM S-400 TRIUMF

■ Je určen k likvidaci nepřátelských bombardérů, balistických střel a raket.

■ Patří ke klíčovým oporám ruské strategické obrany.

■ Systém vlastní vedle Ruska také Bělorusko, Čína a Alžírsko.

■ Kontrakty na dodání S-400 v poslední době podepsaly s Ruskem též Indie, Saúdská Arábie a Turecko.

Autoři: ,