Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko na Krymu strategické bombardéry nemá, popřel šéf branného výboru Dumy

Svět

  14:48
Moskva - Zprávy ohledně rozmístění ruských strategických bombardérů Tu-22M3 a raketových komplexů Iskander-M na Krymském poloostrově v úterý podle agentury TASS popřel předseda branného výboru dolní komory ruského parlamentu Vladimir Šamanov. Informace o nových ruských zbraních na Krymu se objevila v pondělí v médiích, ale podle generálplukovníka Šamanova takový krok není v současné době nutný.

Bombardér Tu-22M3 (ilustrační). foto: Wikipedia

Agentura Interfax sice tvrdí, že Šamanov naopak bombardéry na Krymu potvrdil, avšak informace agentury RIA Novosti a televize RT v podstatě podporují zprávu zveřejněnou agenturou TASS.

Šéf branného výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Bondarev v pondělí agentuře RIA Novosti řekl, že Rusko se rozhodlo rozmístit na anektovaném Krymu letouny Tu-22M3, schopné nést jaderné rakety, v reakci na budování systému protiraketové obrany USA v Rumunsku. Dodal, že tyto stroje budou navíc brzy modernizovány, aby překonaly protiraketovou obranu kdekoli v Evropě.

Nicméně sama RIA Novosti ještě v pondělí večer sdělila, že podle Bondarevovy tiskové služby uvedená informace „byla rozšířena omylem“. Se stejným sdělením přišla v úterý i ruská televize RT spolu s konstatováním, že rozmístění bombardérů Tu-22M3 popřely branné a bezpečnostní výbory obou parlamentních komor.

„V současné době je na Krymu vytvořené dostatečné mezidruhové uskupení sil schopné odrazit jakékoli pokusy o napadení potencionálním nepřítelem,“ řekl v úterý agentuře TASS Šamanov. Připomněl přitom, že během posledních dvou let byly na Krymu rozmístěny čtyři divize protivzdušných raketových systémů S-400 Triumf a protiletadlové raketové a dělové systémy Pancir.

„Hovořit o rozmístění bombardérů Tu-22M3 a raketových komplexů Iskander-M není třeba, protože tam nyní prostě nejsou. A dříve zveřejněné informace neodpovídají skutečnosti,“ prohlásil podle TASS Šamanov.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat