29. prosince 2009 20:35, aktualizováno  21:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němec zveřejnil tajný kód, který umožňuje odposlech čtyř miliard mobilů

Karsten Nohl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karsten Nohl | foto: Reprofoto

BERLÍN Němec Karsten Nohl odkryl a zveřejnil detaily o tajném kódu, který chrání obsah rozhovorů v mobilech GSM. Ve světě je přitom GSM nejužívanější technologií, mají ji v mobilech více než čtyři miliardy lidí.

Nohl ve spolupráci s dalšími experty strávil nad rozklíčováním algoritmu pět měsíců, uvedla na internetu BBC.

Výsledkem je, že může tajně odposlouchávat soukromé hovory miliard lidí kdokoli, včetně zločinců. Nohl to uvedl na berlínském kongresu s příznačným názvem o chaotických komunikacích. Podle něj není zabezpečení hovorů v technologii GSM adekvátní a kód zveřejnil s nadějí, že uživatelé teď budou žádat zabezpečení lepší.

Asociace výrobců (GSMA) na to uvedla, že v Británii a mnoha dalších zemích by byla Nohlova práce nezákonná. "Jde o něco, co vůbec nebereme na lehkou váhu," reagovala mluvčí asociace. Nohl na to BBC sdělil, že věc raději předem konzultoval s právníky.

Nohl na odkrytí kódu GSM pracoval s několika desítkami dalších lidí.

Algoritmus A5/1 je přitom 22 let starý a využívá ho mnoho operátorů. Kód měl zajistit, aby hovor nebylo možné zachytit rostoucím počtem mobilů a základních stanic. A ví se, že měl řadu slabin, včetně první vážné z roku 1994.

Asociace dodala, že již načrtla návrh, jak A5/1 předělat na nový standard A5/3. "Vzato kolem a kolem, má podle nás tento výzkum, který byl zřejmě motivován i komerčními úmysly, k praktickému útoku na GSM daleko," shrnula mluvčí GSMA.

Rozšifrovat signál GSM a poslouchat cizí hovory bylo možné již dříve. Podle expertů to ale stálo statisíce dolarů. Ian Meakin z firmy Cellcrypt zabývající se kódováním uvedl, že k nezbytné technologii mají přístup jen státní úřady a zločinci s vydatným financováním.

ČTK