Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němec zveřejnil tajný kód, který umožňuje odposlech čtyř miliard mobilů

Svět

  20:35aktualizováno  21:36
BERLÍN - Němec Karsten Nohl odkryl a zveřejnil detaily o tajném kódu, který chrání obsah rozhovorů v mobilech GSM. Ve světě je přitom GSM nejužívanější technologií, mají ji v mobilech více než čtyři miliardy lidí.

Karsten Nohl foto: Reprofoto

Nohl ve spolupráci s dalšími experty strávil nad rozklíčováním algoritmu pět měsíců, uvedla na internetu BBC.

Výsledkem je, že může tajně odposlouchávat soukromé hovory miliard lidí kdokoli, včetně zločinců. Nohl to uvedl na berlínském kongresu s příznačným názvem o chaotických komunikacích. Podle něj není zabezpečení hovorů v technologii GSM adekvátní a kód zveřejnil s nadějí, že uživatelé teď budou žádat zabezpečení lepší.

Asociace výrobců (GSMA) na to uvedla, že v Británii a mnoha dalších zemích by byla Nohlova práce nezákonná. "Jde o něco, co vůbec nebereme na lehkou váhu," reagovala mluvčí asociace. Nohl na to BBC sdělil, že věc raději předem konzultoval s právníky.

Nohl na odkrytí kódu GSM pracoval s několika desítkami dalších lidí.

Algoritmus A5/1 je přitom 22 let starý a využívá ho mnoho operátorů. Kód měl zajistit, aby hovor nebylo možné zachytit rostoucím počtem mobilů a základních stanic. A ví se, že měl řadu slabin, včetně první vážné z roku 1994.

Asociace dodala, že již načrtla návrh, jak A5/1 předělat na nový standard A5/3. "Vzato kolem a kolem, má podle nás tento výzkum, který byl zřejmě motivován i komerčními úmysly, k praktickému útoku na GSM daleko," shrnula mluvčí GSMA.

Rozšifrovat signál GSM a poslouchat cizí hovory bylo možné již dříve. Podle expertů to ale stálo statisíce dolarů. Ian Meakin z firmy Cellcrypt zabývající se kódováním uvedl, že k nezbytné technologii mají přístup jen státní úřady a zločinci s vydatným financováním.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR/KA VÝROBY na 2 směny (AŽ 26500 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 21 000 - 26 500 Kč

Mohlo by vás zajímat