15. července 2019 17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá ministryně obrany podá demisi ve vládě. Merkelová její počin respektuje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Berlín Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová, o které bude v úterý Evropský parlament hlasovat jako o příští předsedkyni Evropské komise, nehledě na výsledek tohoto jednání podá ve středu demisi na post v německé vládě. Ministryně to v pondělí oznámila na Twitteru. Kancléřka Angela Merkelová uvedla, že její rozhodnutí respektuje.

„Zítra (v úterý) budu žádat Evropský parlament o důvěru. Ve středu nehledě na výsledek odstoupím jako ministryně obrany, abych se mohla ze všech sil věnovat službě Evropě,“ napsala von der Leyenová na Twitteru v angličtině, francouzštině a němčině. Dodala, že je hluboce vděčná, že mohla pracovat pro německou armádu.

10.července 2019 v 19:14, příspěvek archivován: 15.července 2019 v 17:18

VIDEO: Gleichberechtigung ist f?r mich eine Herzensangelegenheit. Deshalb habe ich heute Morgen im Austausch mit @RenewEurope diesen Vorschlag gemacht. #EuropeIsAWoman https://t.co/rdfr3dGSg1

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Gleichberechtigung ist für mich eine Herzensangelegenheit. Deshalb habe ich heute Morgen im Austausch mit @RenewEurope diesen Vorschlag gemacht. #EuropeIsAWoman https://t.co/rdfr3dGSg1

Podle Merkelové nyní von der Leyenová dává všechny síly do evropského angažmá. „Rozhodla se, že to bude dělat s veškerým úsilím. To mě těší, a tak ji také znám,“ poznamenala kancléřka při návštěvě Saska.

Ministryní obrany je Leyenová od prosince 2013. Stala se v Německu vůbec první ženou v tomto úřadě. V letech 2009 až 2013 byla ministryní práce a sociálních věcí a v letech 2005 až 2009 byla v první vládě kancléřky Angely Merkelové ministryní pro rodinu, seniory, ženy a mládež.

Pokud Evropský poslanci von der Leyenovou jako nástupkyni dosluhujícího předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera schválí, stane se německá politička první ženou na tomto klíčovém unijním postu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz