Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německá opozice chce dopřát sluchu Snowdenovi. Pomoc hledá u soudu

Svět

  12:02
BERLÍN - Německá opozice chce u ústavního soudu prosadit, aby bývalý analytik americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden vypovídal v Berlíně o činnosti této rozvědky v Německu. Ve čtvrtečním tiskovém prohlášení to uvedl poslanec za Zelené Hans-Christian Ströbele. Podrobnosti o příslušné žalobě proti německé vládě hodlají zástupci Zelených a postkomunistické Levice představit v pátek.

Edward Snowden. foto: Reuters

O vyslechnutí Snowdena, jenž nalezl útočiště v Rusku, má zájem zvláštní výbor Spolkového sněmu, který se zabývá činností NSA v Německu. Německá vláda ale neposkytla žádné právní záruky, že Snowdena v případě jeho návštěvy Berlína nevydá do Spojených států, které na něj vydaly zatykač. Poslanci vládních konzervativců (CDU/CSU) a socialistů (SPD) ve výboru proto prosadili, že Snowdena vyslechnou v ruském azylu, a to buď osobně, nebo prostřednictvím videokonference.

VÍCE ZDE:

Zelení a Levice ale dlouhodobě trvají na tom, aby Snowden vypovídal v Berlíně přímo v prostorách Spolkového sněmu. Jinak podle opozičních stran nebude možné zajistit, aby bývalý analytik NSA mluvil bez vnějšího tlaku. Žaloba k ústavnímu soudu by podle Ströbeleho měla zajistit, že vláda poskytne Snowdenovi potřebné bezpečnostní záruky pro výpověď v německé metropoli.

Podporovatelé Edwarda Snowdena, bývalého pracovníka americké Národní bezpečnostní agentury, který vyzradil médiím informace o rozsáhlém sledování elektronické koumunikace Američanů tajnými službami, drží jeho portrét během demonstrace před americkým konz
Německý poslanec Hans-Christian Ströbele, který se v Moskvě setkal s Edwardem Snowdenem, ukazuje dokument. jímž Snowden přislíbil spolupráci s vyšetřovateli
"Říkat pravdu není zločin," tvrdí ve svém prohlášení Edward Snowden
"Těším se na rozmluvu s vámi ve vaší zemi, jakmile se situace vyřeší, a děkuji za veškeré vaše snahy o podpoření mezinárodních zákonů, které chrání nás všechny. Edward Snowden"

Snowden loni předal novinářům materiály, které ukázaly, že NSA řadu let masově sledovala elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě. Mezi sledovanými byla i německá kancléřka Angela Merkelová a její předchůdce Gerhard Schröder.

Snowden se nyní skrývá v Rusku, kde získal azyl. V USA byl kvůli úniku tajných dokumentů obviněn a hrozí mu až 30 let vězení. Stockholmská Nadace Ceny za správný život tento týden oznámila, že Snowdenovi za jeho čin udělila letošní alternativní Nobelovu cenu.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.