28. února 2017 9:19, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Razie v Berlíně. Policie prohledává místa napojená na radikální mešitu

BERLÍN Německá policie od úterního rána provádí v Berlíně rozsáhlou razii proti radikálním islamistům. Prohledává především místa spojená s činností mešity ve čtvrti Moabit, kterou navštěvoval mimo jiné Tunisan Anis Amri, pachatel teroristického útoku na berlínský vánoční trh z loňského prosince. V úterý o tom informovala o tom agentura DPA.

Berlínská radnice zakázala činnost spolku Fussilet 33, který mešitu v západní části centra německé metropole provozoval. Žádosti o zákaz soud podle DPA vyhověl již v polovině února. Modlitebnu, která byla podle úřadů místem setkávání radikálních islamistů, uzavřeli minulý sami provozovatelé. Zároveň vypověděli nájemní smlouvu.

Policie dnes prohledává 24 objektů na území metropole včetně několika bytů, dvou kanceláří a šesti vazebních cel. Razie, která začala v šest hodin ráno, se účastní kolem 460 policistů.

V moabitské mešitě se podle vyšetřovatelů setkávali radikálové, kteří byli připraveni páchat násilné činy. Fungovala údajně také jako náborové středisky pro vysílání islamistů do bojů na Blízkém východě a vybíraly se tu rovněž peníze na financování terorismu. Modlitebnu navštěvovali především Turci a muslimové z oblasti Kavkazu.

Mešitu spolku Fussilet 33 navštěvoval ale také Tunisan Anis Amri, který loni 19. prosince spáchal atentát na vánoční trhy na berlínském náměstí Breitscheidplatz. Teroristický čin, během kterého Amri najel uneseným kamionem do davu na trzích, si vyžádal 12 obětí včetně jedné Češky. Kolem 50 dalších lidí utrpělo zranění. Amriho zastřelila o pár dní později na útěku italská policie nedaleko Milána.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz