26. října 2009 19:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá policie zadržela Pitrova komplice Romanovského

Komplic uprchlého podnikatele Tomáše Pitra Vratislav Romanovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komplic uprchlého podnikatele Tomáše Pitra Vratislav Romanovský | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

PRAHA Německá policie zadržela Vratislava Romanovského, komplice uprchlého podnikatele Tomáše Pitra. Spolu s dalšími muži byli oba odsouzeni za daňové trestné činy. Romanovský dostal šest let vězení.

"Zadržet se ho podařilo díky schengenskému informačnímu systému a spolupráci centrál SIRENE ve Frankfurtu, kdy tento člověk cestoval do Austrálie, kde se zřejmě dlouhodobě ukrýval před trestním stíháním," řekl TV prima Michael Weiss z národní cenrály SIRENE. Na základě evropského zatýkacího rozkazu by měl být Romanovský předán do Čech.

Vratislav Romanovský

Již během soudu pobýval v Austrálii, byl na něj proto vydán zatykač; nyní jej zadrželi němečtí policisté. Romanovský svou vinu popíral. V dopise, který poslal soudu, tvrdil, že do Austrálie jej "uklidili" Pitrovi lidé. Sám se pak cítil jako oběť. Podle informací tisku mohl v kauze figurovat jen jako takzvaný bílý kůň.


Obžaloba v procesu vinila podnikatele Tomáše Pitra, Miroslava Provoda, Jiřího Syrovátku, Milana Jungra a Vratislava Romanovského z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát, a stát tak připravili asi o 51 milionů korun.

V listopadu 2005 prvoinstanční soud odsoudil Provoda k devíti letům vězení, Pitrovi vyměřil 8,5 roku. Pražský vrchní soud pak všem tresty zmírnil s tím, že byly nepřiměřeně přísné. Pravomocně Pitra, Provoda a Syrovátku odsoudil k pěti letům ve vězení. Romanovský dostal šestiletý trest a Jungr dvouletý podmíněný trest. Dovolání Pitra, Provoda, Romanovského a Jungra koncem roku 2007 odmítl Nejvyšší soud. Syrovátkovi, který trpí nevyléčitelnou nemocí, loni soud trest odpustil.

Tomáš Pitr

Pitr, který býval spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi, zmizel v zahraničí a trestu se vyhýbá. Do vězení údajně nenastoupil z obavy o svůj život. Je na něho vydán také evropský a mezinárodní zatykač. Provod do vězení nastoupil v červnu 2007.

ČTK