Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němci hledají lékaře a zdravotníky mezi migranty, dokončené vzdělání není podmínkou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Berlín Německé úřady vyzvaly migranty se zatím nedokončeným zdravotnickým vzděláním či s dosud neuznaným lékařským diplomem ze zahraničí, aby se přihlásili k boji s koronavirem. Právě nedostatek zdravotnického personálu je považován za slabinu tažení proti pandemii, napsala ve středu agentura Reuters.

Německá vláda i jednotlivé německé spolkové země se připravují na rychlé šíření nákazy, zvyšována je například kapacita lůžek pro intenzivní péči a také dostupnost plicních ventilátorů, které pacientům v těžkém stavu pomáhají dýchat. Problémem je ale omezený počet zdravotníků. Řešením mohou být cizinci.

„Zahraniční doktoři, kteří jsou v Sasku, ale ještě nemají schválenou kvalifikaci, mohou pomoci s koronavirovou péčí,“ napsala v inzerátu lékařská komora v Sasku. Reuters poznamenal, že tato spolková země je baštou protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD), která těží z nesouhlasu části populace se vstřícnou německou imigrační politikou.

Kvůli pandemii je ale poptávka po lékařích a zdravotnících jakéhokoli původu. Podle komory na výzvu odpověděly tři stovky dobrovolníků včetně řady zahraničních lékařů, kteří ještě v Německu neukončili proces uznání svých diplomů.

Jedním z těch, kdo se přihlásil, je devětadvacetiletý Šádí Šahdá s tříletou zkušeností z oddělení ušní, nosní a krční medicíny v Sýrii, který do Německa přišel loni v dubnu na vízum pro uchazeče o vysoce kvalifikovanou práci. Jednou z podmínek, aby mohl v Sasku působit jako lékař, je jazyková zkouška. Tu chtěl složit tento měsíc, ale kvůli koronaviru byly termíny zrušeny.

„Čekám na jejich zavolání. Byl jsem velmi šťastný, když jsem zjistil, že mohu udělat něco pro zemi, ve které žiji,“ řekl.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?