Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německé zbraně zaplavují svět. Proudí i na neklidný Blízký východ

Export německých zbraní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Export německých zbraní. | foto: Archiv // Koláž Šimon / LN

BERLÍN/PRAHA  Největšími odběrateli německých zbraní zůstávají státy Blízkého východu. Vláda v Berlíně přitom ráda zdůrazňuje, že oproti minulosti se množství vyvezených zbraní snižuje.

Německo patří k největším vývozcům zbraní na světě. A mnohé nasvědčuje tomu, že v roce 2015 by mohlo dosáhnout nového rekordu.

Německý týdeník Der Spiegel zmiňuje nové údaje, které poskytlo ministerstvo hospodářství na základě interpelace dvou opozičních poslanců.

Za prvních šest měsíců letošního roku tedy byly vyvezeny z Německa zbraňové systémy v celkové hodnotě 6,35 miliardy eur, což odpovídá objemu exportu zbraní za celý rok 2014.

Spolková vláda přitom ještě před několika měsíci oznámila, že export zbraní poklesl. Tento rozpor si lze vysvětlit tím, že vláda prezentovala meziroční srovnání předchozích let 2013 a 2014, které skutečně pokles exportu zbraní naznačovalo.

Detailní pohled ukazuje, že za nárůstem exportu zbraní během prvního půlroku jsou zejména takzvané hromadné vývozy.

Hromadné vývozy

V těchto případech bývají zbraně vyváženy do několika států současně a většinou se jedná o výsledky koprodukce s dalšími partnery v rámci NATO. V konečném důsledku to znamená, že zmíněné zbraně by měly figurovat i ve statistikách jiných států.

Oficiální statistiky jsou ovšem poněkud zavádějící i z jiného důvodu. Do kategorie vojenských vozidel jsou pak například řazeny nákladní vozy vybavené maskovacím zabarvením, a to přesto, že nejsou dodávány se zbraněmi.

To vysvětluje, proč se během prvních šesti měsíců letošního roku dostalo na čtvrté místo Alžírsko, kam Němci vyvezli 336 nákladních aut. Stejně tak to vysvětluje, proč za první půlrok figuruje v čele žebříčku Velká Británie: Němci totiž dodali Britům čtyři nové tankovací letouny v hodnotě přesahující miliardu eur.

Choulostivé téma

V Německu je tradičně vše, co souvisí se zbrojním průmyslem anebo s vývozem zbraní, považováno za politicky citlivou věc. Je to dáno jednak historií země během druhé světové války, zároveň se však Spolková republika snaží v posledních letech vystupovat jako zprostředkovatel při řešení různých světových konfliktů.

A vývoz zbraní může s tímto cílem značně kolidovat. Proto v Německu schvaluje každý vývoz zbraní vláda, resp. Rada bezpečnosti státu.

Nejčastějším terčem kritiky jsou exporty zbraní do oblasti Blízkého východu. Ministerstvo hospodářství argumentuje, že například do Saúdské Arábie nebyly vyvezeny tanky či pušky, ale že se jednalo pouze o subdodávky pro další evropské partnery. Tradičním odběratelem německých zbraní je také Izrael. V dubnu vláda v Berlíně povolila dodávku pátého kusu z celkového počtu šesti ponorek ze třídy Dolphin.

Je přitom otevřeným tajemstvím, že izraelská armáda ponorky posléze upraví tak, aby mohly být vybaveny jadernými střelami. Další velkou zbrojní dodávkou, která směřovala z Německa do Izraele, byly čtyři vojenské korvety v hodně 430 milionů eur.

Posledně zmiňovaný kontrakt byl dokonce symbolicky podepsán v předvečer padesátého výročí navázání diplomatických vztahů mezi Izraelem a Spolkovou republikou v roce 1965.

Dodávky zbraní hrály v padesátých letech důležitou roli při navázání německo-izraelských vztahů. Nejprve probíhaly tajně, protože vláda židovského státu necelých dvacet let po holokaustu nemohla přiznat, že dostává zbraně ze západního Německa.

A spolková vláda zase nechtěla riskovat obchodní vztahy s arabskými státy. Teprve když byla celá transakce odhalena, navázaly obě země oficiální styky.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!