Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo po volbách? Republika Angely Merkelové, píše německý tisk

Předvolební kampaň německé kancléřky Angely Merkelové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předvolební kampaň německé kancléřky Angely Merkelové | foto: Reuters

BERLÍN Nedělní německé parlamentní volby mají jen jednoho vítěze - kancléřku Angelu Merkelovou. Shoduje se na tom dnes většina německého tisku. V komentářích píší o grandiózním vítězství, za které konzervativci vděčí jen této "triumfátorce", která Německo změnila v "republiku Angely Merkelové".

"Těmito volbami se z vládního období Merkelové stala éra - éra merkelismu," konstatuje Süddeutsche Zeitung k komentáři nazvaném krátce "Triumfátorka". "Dobyla vítězství, které není jen vítězstvím, ale triumfem. Je to její triumf, ne CDU/CSU. Dosáhla ho jako osoba, jako kancléřka s mírou obliby, která je v dějinách Spolkové republiky unikátní," dodává mnichovský list, podle něhož má tento úspěch pro německé konzervativce i stinnou stránku: nemají téměř nic jiného než Merkelovou.

"Německo je definitivně zemí Angely Merkelové," tvrdí Spiegel Online. CDU se podle něj vrátila do pozice, v jaké strana bývala v dobách zakladatele poválečného Německa Konrada Adenauera. "Stala se státostranou, která na spolkové úrovni o všem rozhoduje a obsazuje prakticky všechny důležité posty," soudí server v článku nazvaném "Republika Merkelové".

O výsledcích německých voleb čtěte TAKÉ:

Právě kancléřce za to konzervativci podle Spiegelu vděčí. "Jejímu prezidentskému stylu vlády, který oslovuje široké vrstvy obyvatel, není konfrontační, ale spojující," míní Spiegel Online.

Superlativy nešetří ani další deníky, které její vítězství označují přídomky grandiózní, historické či spektakulární. "Jasné je jedno - vyhrála Angela Merkelová. Ona sama. S volební kampaní, která žádnou nebyla a stála jen na tvrzení, na co potřebujeme strany, když máme Merkelovou. A to zabralo: mamka je nejlepší," glosoval triumf Merkelové levicový deník Der Tagesspiegel, přičemž narážel na kancléřčinu přezdívku "Mutti" (mamka).

Die Welt: "Merkelová už teď nemá co ztratit"

Také konzervativní Frankfurter Allgemeine Zeitung konstatuje, že křesťanské strany CDU a CSU neměly ve volbách program, ale jen jednu osobu - kancléřku. "A tento kalkul vyšel," poznamenává frankfurtský list.

I Die Welt se domnívá, že "Merkelová vyhrála bez své strany", tomuto vítězství ale podle něj chybí směr, který by ukazoval, kam Německo povede. "Angela Merkelová teď už nemá jako kancléřka co ztratit. Měla by své možná poslední vládní období využít k tomu, aby reformně působila nejen v Evropě, ale i doma," vyzval nynější i budoucí šéfku vlády berlínský deník.

Regionální Flensburger Tageblatt upozornil na jinou výzvu, která na Merkelovou čeká. Předsedkyně CDU podle něj posunula svou stranu blíže k levici a napravo uvolnila prostor pro novou eurokritickou stranu Alternativa pro Německo, která se jen těsně nedostala do Spolkového sněmu. "S Alternativou pro Německo mají nyní konzervativní síly v zemi nabídku, která by pro CDU mohla znamenat trvalý problém," varuje severoněmecký list.

,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!