1. září 2013 22:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo je motor růstu, říká Merkelová. Nenechte se od ní houpat, útočil soupeř

Angela Merkelová a Peer Steinbrück změřili síly v televizním duelu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Peer Steinbrück změřili síly v televizním duelu. | foto: Reuters

BERLÍN V jediném předvolebním televizním duelu změřili večer síly dva hlavní kandidáti na příštího německého kancléře, dosavadní šéfka vlády Angela Merkelová a její opoziční soupeř Peer Steinbrück. Podle posledních průzkumů si předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) stojí před volbami plánovanými na 22. září podstatně lépe než lídr sociálních demokratů (SPD).

Kancléřka Angela Merkelová i její vyzývatel v nadcházejících volbách Peer Steinbrück v dnešním předvolebním televizním duelu shodně vyloučili účast Německa na vojenském úderu v Sýrii. Jejich debata, která podle agentury DPA skončila bez jasného vítěze, se nicméně převážně zaměřila na vnitropolitické a ekonomické problémy.

Merkelová v jediném měření sil se Steinbrückem v živém přenosu před volbami 22. září zdůraznila, že na použití chemických zbraní v Sýrii je potřeba "kolektivní reakce OSN". V souvislosti s rozhodnutím amerického prezidenta Baracka Obamy požádat o souhlas s útokem v Sýrii Kongres dala najevo, že je ještě čas obnovit úsilí k zajištění akce OSN.

Steinbrück ke stejnému tématu řekl, že by se ani on jako kancléř vojenské akce nezúčastnil. Velmi by prý litoval, kdyby Spojené státy zaútočily osamoceně bez mezinárodního mandátu.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle posledních průzkumů si předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) stojí před nadcházejícími volbami podstatně lépe než lídr opozičních sociálních demokratů (SPD). Pro Steinbrücka tedy televizní duel byl zřejmě poslední příležitostí jak zvrátit dosavadní nepříznivý vývoj opozičních preferencí.

Přímý přenos devadesátiminutového souboje zajistily čtyři německé televizní stanice - ARD, ZDF, RTL a ProSieben. Odhaduje se, že ho sledovalo v televizi nebo prostřednictvím internetu výrazně přes 12 milionů diváků.

Steinbrück podle očekávání soupeřku od začátku nešetřil. Hned v úvodu jí vytkl politiku nečinnosti a vyčkávání. "Zneklidňuje mne představa země, která vychází ze zachovávání současného stavu," poznamenal útočně. Vyzval přitom, aby se Němci nenechali od kancléřky "houpat". Zanechává prý za sebou více problémů. "Takhle se budoucnost nedá vyhrát," varoval.

'Německo je kotva stability'

Merkelová ale věcně poukázala na podle jejího názoru aktuálně dobrou situaci země. "Německo je motor růstu. Německo je kotva stability," opáčila svému protivníkovi. Ve volbách podle ní půjde o základní otázku: Komu mohou lidé více věřit, že na tom bude Německo dobře? A hned vyzývateli v předvolebním tónu vypočetla úspěchy své vlády: mnoho lidí se dnes má lépe než před čtyřmi roky, je tolik zaměstnaných jako nikdy dříve, každý mladý člověk má perspektivu vzdělání.

Mimo jiné slíbila, že spolkový kabinet se v roce 2015 už nebude muset zadlužovat. S křesťanskými demokraty ve vládě podle ní bude možný další vzestup země. "Ukázali jsme, že to umíme, a to i v těžkých dobách," dodala s narážkou na úspěšné zvládnutí dluhové krize v eurozóně jejím kabinetem.

Steinbrück jí měl ale za zlé, že v době eurokrize požadovala na postižených zemích "smrtící dávku" úspor. Na to šéfka německé vlády odpověděla, že jako kancléřka nese odpovědnost za to, aby reformní tlak na Řecko nepolevil. Připomněla také, že Aténám bylo povoleno přejít na euro bez splnění stanovených podmínek, a to se stalo za koaliční vlády SPD a Zelených.

Merkelová na oplátku SPD vytkla její záměry v daňové politice. Zamýšlené zvýšení daní by podle ní zhoršilo nynější dobrou výchozí pozici ekonomiky a postihlo by především střední třídu a živnostníky. Kancléřka během večera poprvé jednoznačně vyloučila zavedení mýtného pro osobní auta na německých dálnicích, jak se o tom v poslední době v zemi hodně diskutovalo.

Merklová a Steinbrück změřili síly v jediném televizním duelu

Merklová a Steinbrück změřili síly v jediném televizním duelu

Oba politici se snažili věcně argumentovat bez větších osobních výpadů. Několikrát se na sebe i obraceli jménem. V minulosti byli blízkými spolupracovníky z dob takzvané velké koalice (2005 až 2009). Steinbrück tehdy dělal Merkelové ministra financí a německá média této dvojici přezdívala "tým snů", kterému se bez větších škod podařilo Německo provést mezinárodní finanční krizí po pádu americké banky Lehman Brothers.

Merkelová tedy stojí v čele vlády už osm let. Po velké koalici s SPD setrvala v kancléřském křesle i za nynější koalice s FPD. A průzkumy jí dávají naději na další čtyřleté období po blížících se volbách. Preference unie CDU a sesterské CSU se stabilně drží okolo 40 procent a s podporou FDP může Merkelová pomýšlet na pokračování ve společném vládnutí. Naproti tomu SPD výrazně zaostává s odhady mezi 22 až 27 procenty.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...