Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Německo pracovní trh neotevře

Svět

  16:13
BERLÍN - Nová německá vláda neplánuje otevřít pracovní trh novým členským státům Evropské unie. Novinářům to sdělil po setkání s českým ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier.

Cyril Svoboda foto: ČTK

Česko-německé vztahy jsou sice podle dnešního vyjádření ministrů zahraničí obou zemí vynikající, přesto se ale Praha ani od nové berlínské vlády velké koalice nedočká předčasného zrušení přechodného období na volný pohybu pracovníků.

Německo si tímto způsobem chrání svůj pracovní trh před lidmi z nových zemí Evropské unie.  "Velká koalice se dohodla, že převezme postoj předchozí vlády a možnosti omezení flexibility vyčerpá," potvrdil novinářům německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier po pracovním obědě s českým protějškem Cyrilem Svobodou.

Tento závazek si vláda SPD a CDU/CSU vložila i do společné koaliční smlouvy. Cyril Svoboda ovšem před novináři zdůraznil, že Češi německý pracovní trh neohrožují. "Zpráva, která přichází od nás: Nepřinášíme, nepřineseme žádné nebezpečí," oponoval Steinmeierovi.

Pokud jde o Centrum proti vyháněním, projekt Svazu vyhnanců, který podporovala konzervativní CDU/CSU a SPD byla proti němu, chce nová vláda, aby se téma probíralo v evropských souvislostech. Steinmeier, který 2. prosince navštíví Varšavu,
připustil, že problém se odrazil na polsko-německých vztazích a při tamní návštěvě se hodlá zaměřit i na toto téma. 

"Pokud má existovat projekt, musí to být projekt celoevropský a musí zahrnovat všechna vyhnání rovnoměrně," řekl Svoboda. 

"Pro Českou republiku by bylo velmi problematické, kdyby jakýkoliv projekt vychýlil jedno vyhnání na úkor ostatních," dodal. Z toho má právě obavy hlavně Polsko, které se bojí, že centrum zdůrazní poválečný odsun Němců z východní Evropy, aniž by
připomnělo hrůzy druhé světové války, které mu předcházely. 

Český ministr byl jedním z prvních politiků, které čerstvý šéf německé diplomacie přijal. Oba doufají, že se EU do vánoc shodne na finančním rámci o příštím rozpočtovém výhledu na léta 2007 až 2013. Členské země se hádají o výši výdajů z rozpočtů EU.

Steinmeier zopakoval, že Německo nehodlá ustoupit z požadavku, aby výdaje Evropské unie nepřekročily jedno procento hrubého národního důchodu EU. Německo se jako čistý plátce do evropského rozpočtu snaží své příspěvky co nejvíce snížit.

"Čím bude blíže nový návrh původnímu lucemburskému, tím bude snazší dohoda. Čím bude to řešení spravedlivější vůči všem, tím bude snazší dohoda. A čím bude méně výjimek pro jednotlivé státy, tím bude snazší dohoda," nastínil Svoboda českou pozici.

Dotkl se tím i otázky britské slevy - příspěvku, který se Londýnu každoročně z evropského rozpočtu vrací, a podle mnohých zemí by se ho Velká Británie měla vzdát.
Oba ministři zahájili v Berlíně i dvoudenní výroční konferenci Česko-německého diskusního fóra, jejíž letošní téma je stav dvoustranných vztahů 60 let po válce a budoucí společné projekty.

Autoři: ,

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...