Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Německo trvá na zákazu práce

Svět

  8:38
BERLÍN/PRAHA - Cyril Svoboda bude v sobotu prvním ministrem zahraničí, který bude jednat s novým šéfem německé diplomacie Frankem-Walterem Steinmeierem. Určitě se zeptá i na možnost zrušení zákazu práce v unii.

Německý prezident Horst Köhler (vpravo) jmenoval 22. listopadu ministrem zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera (SPD). foto: ČTK

Nemůže však čekat, že by od svého berlínského protějšku dostal byť jen trochu nadějnou odpověď.

V koaliční smlouvě nové německé vlády se totiž kabinet zavazuje, že přechodné období využije až do posledního dne. „S novými členskými státy EU, které vstoupily v roce 2004, i s Rumunskem a Bulharskem, byla dojednána přechodná období, která až na sedm let omezují volný pohyb pracovních sil.

Po vypršení první dvouleté lhůty v roce 2006 využijeme možnosti prodloužit ji o další tři roky a následně po domluvě s Evropskou komisí se zasadíme o další prodloužení o dva roky,“ uvádí se v textu koaliční dohody, z něhož včera citovala.

„Přechodná období ochránila německý pracovní trh před zesílenou migrací,“ píše se ve zdůvodnění. Zákaz je samozřejmě obcházen. I v místech s největší nezaměstnaností, například i v bývalém východním Německu, dnes působí převáženě polské řemeslnické firmy, které zákazy obcházejí tím, že si pořídí živnostenský list.

Tímto způsobem „legálně“ pracují v Německu stovky tisíc lidí z Východu. Mnohé obory, především stavebnictví, by se bez levné pracovní síle z Východu položily.

Vedle nich pracují další stovky tisíc lidí zcela nelegálně, s čímž chce nová německá vláda bojovat. Jak uvádějí agentury, chce dokonce zavádět čipy na oděvy v nejvíce postižených profesích, tedy například ve zmíněném stavebnictví, pohostinství nebo u taxislužeb.

Pro země, které radikálně snížily firemní daně, jako Slovensko, je znepokojující jiná věta. „Daňový dumping v EU, který vytváří pobídky k přesunu investic z Německa, je nepřípustný, neboť je třeba zabránit pokřivení hospodářské soutěže. Členským státům unie, které nedosahují ani minimální daňové kvóty, by měly být zkráceny regionální podpory z EU,“ uvádí smlouva.

Německý odpor ke zrušení přechodných období je pochopitelný, nezaměstnanost přesahuje 11 procent a na východě dvacet. Hůře se to zdůvodňuje Rakousku, kde je nezaměstnanost pětiprocentní.

Podle Rakušanů ale nyní roste (za poslední rok vzrostla o procento) a desítky tisíc lidí, kteří přišly z nových zemí EU za prací do Velké Británie, jsou argumentem, proč zákaz nezrušit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!