11. července 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo vydalo do Záhřebu odsouzeného jugoslávského rozvědčíka. V 80. letech se podílel na vraždě emigranta

Bývalý člen vedení jugoslávské tajné služby Josip Perkovič | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý člen vedení jugoslávské tajné služby Josip Perkovič | foto: CC BY-SA 4.0: Garaka; Wikimedia

Záhřeb Německo ve čtvrtek vydalo do Záhřebu bývalého člena vedení jugoslávské tajné služby Josipa Perkoviče, který byl odsouzen na doživotí za podíl na vraždě chorvatského emigranta v 80. letech. Informoval o tom server Balkan Insight.

Perkoviče a jeho nadřízeného v jugoslávské státní bezpečnosti UDBA Zdravka Mustače odsoudil v roce 2016 mnichovský soud k doživotnímu trestu za vraždu Stjepana Djurekoviče. Ten byl aktivní v chorvatských emigrantských kruzích v tehdejším Západním Německu a otevřeně vystupoval proti někdejšímu jugoslávskému komunistickému režimu. Zavražděn byl na příkaz státní bezpečnosti v roce 1983.

Perković přiletěl do Záhřebu linkovým letadlem v doprovodu policistů v civilu. Ihned po přistání byl převezen do vězení s nejpřísnější ostrahou. Již dříve mu chorvatský soud snížil jeho trest na 30 let vězení, neboť doživotní trest chorvatský právní řád nezná.

Mustač zastával funkci šéfa jugoslávské státní bezpečnosti v Chorvatsku a Perković byl ředitelem sekce zodpovědné za sledování emigrantů.

UDBA nechala po druhé světové válce podle odhadů zlikvidovat až 200 jugoslávských disidentů působících v emigraci. Většinou se jednalo o nacionalisty, kteří odmítali komunistický režim i národnostní uspořádání Jugoslávie po roce 1945. Cílem atentátů se stávali také emigranti, kteří spáchali válečné zločiny během druhé světové války. Jen v Západním Německu bylo na příkaz státní bezpečnosti zabito 67 emigrantů, většinou etnických Chorvatů, Srbů a Albánců.

ČTK