Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německo: Za nákazu mohou zeleninové klíčky

Svět

  17:32aktualizováno  18:52
HAMBURK - V Německu pěstované zeleninové klíčky jsou pravděpodobným zdrojem nebezpečné střevní nákazy způsobené bakterií E.coli, která si zatím vyžádala 21 obětí.

Fazolové klíčky foto: Shutterstock

V Hannoveru to řekl dolnosaský ministr zemědělství Gert Lindemann. Definitivní výsledky testů mají být k dispozici v pondělí, přesto jsou prý dosavadní nepřímé důkazy tak přesvědčivé, že Lindemann obyvatele vyzval, aby se klíčkům vyhnuli.

Podezření padá na 18 směsí s klíčky, například fazolí, brokolice, hrachu, česneku, čočky, ředkviček a dalších.Ředkvičkové klíčky

Dolnosaský ministr zemědělství uvedl, že úřadům se podařilo získat řadu indicií, které ukazují, že nákaza se rozšířila z výhonků dodávaných firmou z obce Bienenbüttel v Dolním Sasku. Podle Lindemanna jde o přinejmenším jeden z pravděpodobných zdrojů nákazy.

Společnost prodává řadu druhů směsí s klíčky do restaurací a dalších podniků především v severním Německu. Německé úřady přišly podle Lindemanna na to, že v řadě restaurací, v nichž se lidé nakazili, se podávaly právě saláty dodávané touto firmou. Společnost musela zastavit svůj provoz a směsi, které dodává, jsou stahovány z trhu. S vyšetřovateli prý firma spolupracuje.

Čočkové klíčky

Výhonky z Dolního Saska používala mimo jiné také restaurace v Lübecku, kde se pravděpodobně nakazilo 17 osob. Na restauraci proto padlo podezření, že byla zdrojem celé nákazy. Podle BBC ale testy v restauraci nic nenašly.

Lindemann dnes dále řekl, že zemědělský podnik, v němž se také jedna pracovnice nakazila, s vyšetřovateli spolupracuje. Zatím se prý nezdá, že by majitel společnosti za problémy mohl.

Obchodní vedoucí firmy Klaus Verbeck novinám Neue Osnabrücker Zeitung sdělil, že výhonky nebyly vůbec hnojeny a že se zvířecí hnojiva nepoužívají ani v jiných částech farmy.

Šíření se zpomaluje

Počet obětí infekce v Německu zatím stoupl na 21, řada dalších pacientů je v ohrožení života. Při návštěvě univerzitní nemocnice v Hamburku to řekl Reinhard Burger, ředitel Institutu Roberta Kocha (RKI).

Burger dále uvedl, že v celém Německu je registrováno 1526 případů nákazy bakterií zvané enterohemoragická Escherichia coli (EHEC). U 627 pacientů byl diagnostikován nebezpečný hemolyticko-uremickým syndrom (HUS), jenž může vést k selhání ledvin.

Podle evropských zdravotních činitelů se nicméně šíření infekce, která zatím vedle Německa zasáhla 12 dalších zemích, postupně zpomaluje.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat