„Výrok, že se na koronavirus neumírá, je lživý a vyvolává ve mně hořkost,“ řekl v pondělí 48letý Salaroli z nemocnice papeže Jana XXIII. v Bergamu italskému deníku Corriere della Sera.
Na každého mrtvého v Jižní Koreji sedm obětí koronaviru v Itálii. Proč se tak liší čísla v ohniscích nákazy |
Lékař vysvětluje, že nakažených koronavirem je tolik, že se on i jeho kolegové musí rozhodovat, kterým z pacientů v nejkritičtějším stavu mohou poskytnout intubaci, tedy zavedení rourky do průdušnice.
Pacientům, u kterých se rozvine virový zápal plic a mají akutní dechovou nedostatečnost, se zprvu dávají kyslíkové masky. „To se děje v první fázi, ale po několika dnech se musíme rozhodovat dál. Bohužel nemocniční zdroje a resuscitační lůžka nestačí pro všechny pacienty v kritickém stavu, a proto nemůžeme provádět intubaci u všech,“ přiznává lékař.
„Rozhodujeme se na základě věku a zdravotního stavu. Pokud má pacient ve ve věku 80 až 95 let závažnou dechovou nedostatečnost, pravděpodobně k intubaci nepřistoupíme. Pokud mu selhává několik životně důležitých orgánů, už se nedá nic dělat, pravděpodobnost, že zemře, je prakticky stoprocentní,“ pokračuje lékař.
Italská vláda zavádí kvůli koronaviru karanténu pro celou zemi. Lidé v noci vzali obchody útokem |
Salaroli, který je zároveň horský záchranář, popisuje, že pro některé jeho kolegy je nynější situace „zdrcující“.
„Může se stát, že vedoucí oddělení, ale i mladý nezkušený lékař bude muset v brzkých ranních hodinách takto rozhodovat o lidské bytosti,“ říká.
O karanténě na severu Itálie, kterou v neděli zavedla italská vláda ve snaze šíření koronaviru zabránit, anesteziolog říká, že je „na místě, ale rozhodnutí o ní přišlo o týden později, než mělo“.
Podle něj je důležité, aby lidé „opravdu zůstávali doma“. „Opakuji to stále dokola. Na ulicích vídám příliš mnoho lidí, nemáte představu o tom, co se právě děje,“ uzavírá Salaroli.