Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nemůžeme pomoci všem s koronavirem, rozhodujeme se jako za války, říká italský lékař

Zdravotní sestry se starají o pacienty nakažené koronavirem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotní sestry se starají o pacienty nakažené koronavirem. | foto: Reuters

Řím Anesteziolog Christian Salaroli z italské Lombardie izolované z důvodu nákazy novým typem koronaviru říká, že kvůli nedostatečným kapacitám místní lékaři nyní opakovaně stojí před rozhodnutím, kterým pacientům dát při léčbě přednost. Rozhodují se „podle věku a zdravotního stavu jako za války“, píše agentura AFP.

„Výrok, že se na koronavirus neumírá, je lživý a vyvolává ve mně hořkost,“ řekl v pondělí 48letý Salaroli z nemocnice papeže Jana XXIII. v Bergamu italskému deníku Corriere della Sera.

Lékař vysvětluje, že nakažených koronavirem je tolik, že se on i jeho kolegové musí rozhodovat, kterým z pacientů v nejkritičtějším stavu mohou poskytnout intubaci, tedy zavedení rourky do průdušnice.

Pacientům, u kterých se rozvine virový zápal plic a mají akutní dechovou nedostatečnost, se zprvu dávají kyslíkové masky. „To se děje v první fázi, ale po několika dnech se musíme rozhodovat dál. Bohužel nemocniční zdroje a resuscitační lůžka nestačí pro všechny pacienty v kritickém stavu, a proto nemůžeme provádět intubaci u všech,“ přiznává lékař.

Pouliční umění v Římě symbolizující nákazu koronavirem.
Lidé v rouškách před ikonickým milánským dómem.

„Rozhodujeme se na základě věku a zdravotního stavu. Pokud má pacient ve ve věku 80 až 95 let závažnou dechovou nedostatečnost, pravděpodobně k intubaci nepřistoupíme. Pokud mu selhává několik životně důležitých orgánů, už se nedá nic dělat, pravděpodobnost, že zemře, je prakticky stoprocentní,“ pokračuje lékař.

Salaroli, který je zároveň horský záchranář, popisuje, že pro některé jeho kolegy je nynější situace „zdrcující“.

„Může se stát, že vedoucí oddělení, ale i mladý nezkušený lékař bude muset v brzkých ranních hodinách takto rozhodovat o lidské bytosti,“ říká.

O karanténě na severu Itálie, kterou v neděli zavedla italská vláda ve snaze šíření koronaviru zabránit, anesteziolog říká, že je „na místě, ale rozhodnutí o ní přišlo o týden později, než mělo“.

Podle něj je důležité, aby lidé „opravdu zůstávali doma“. „Opakuji to stále dokola. Na ulicích vídám příliš mnoho lidí, nemáte představu o tom, co se právě děje,“ uzavírá Salaroli.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!