Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemůžu dýchat, prosil Američan policisty. Ti ho škrtili dál

Svět

  6:00
43letý Američan nepřežil brutální zákrok newyorské policie. Skupina policistů srazila neozbrojeného muže k zemi a sevřela mu hrdlo, dokládá záznam, který natočil kolemjdoucí. Zabili nevinného, bouří se newyorská veřejnost. Starosta města nazval incident „otřesnou tragédií“ a žádá jeho důkladné prošetření.

43letý Eric Garner nepřežil brutální zákrok policie. foto: TwitterReprofoto

Třiačtyřicetiletý Eric Garner se ve čtvrtek na ulicích newyorského Staten Islandu dostal do sporu s policií, která ho obvinila, že načerno prodává cigarety. Když ho policisté chtěli zatknout, Garner se bránil. „Nic jsem neudělal. Vždycky, když mě vidíte, mě obtěžujete. Prosím, nechte mě na pokoji,“ říká policistům na videozáznamu.

Při pokusu ho spoutat se muž snaží policistům vysmeknout, načež mu jeden ze strážníků nasadí kravatu a s pomocí kolegů ho srazí k zemi. Tam ho dál škrtí, navzdory Garnerovým přidušeným výkřikům, že nemůže dýchat. Nedlouho poté prohlásili lékaři Garnera za mrtvého, napsal list The New York Times.

Policisté zasahují proti Ericu Garnerovi:

Autor záznamu, 22letý Ramsey Orta, popsal agentuře AP, že policisté se ke Garnerovi přiblížili ve chvíli, kdy se pokoušel uklidnit potyčku mezi dvěma dalšími muži. „Ještě před tím, než se na něj vrhli, jim říkal, že mu není dobře. Proto jsem začal natáčet,“ řekl Orta. Garner trpěl vícero chorobami, mimo jiné astmatem a cukrovkou. Lékaři nyní zjišťují, jakou roli sehrál jeho zdravotní stav při jeho úmrtí.

ČTĚTE TAKÉ:

Garnerova smrt vyvolala mezi newyorskou veřejností vlnu pobouření a ostré kritiky „policejní brutality“. Zatímco o přiměřenosti zákroku lze diskutovat, faktem zůstává, že chvat „kravaty“ mají newyorští policisté zakázano používat od roku 1994, kdy po jeho nasazení zemřel 29letý obyvatel Bronxu Anthony Baez.

„Stejně jako mnoho dalších Newyorčanů, i mě to video hluboce znepokojilo,“ prohlásil v pátek starosta města Bill de Blasio. Slíbil také, že bude trvat na tom, aby byl případ řádně vyšetřen a viníci byli spravedlivě potrestáni. Dva z policistů, kteří Garnera napadli, již byli dočasně postaveni mimo službu bez nároku na mzdu, upozornil The New York Times.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...

Mohlo by vás zajímat