Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie v Soči zadržela Pussy Riot. Při výslechu nás bili, tvrdí dívky

Marija Aljochinová (vpravo) a Naděžda Tolokonnikovová na koncertě Amnesty International  v New Yorku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marija Aljochinová (vpravo) a Naděžda Tolokonnikovová na koncertě Amnesty International v New Yorku. | foto: ČTK

SOČI Ruská policie v Soči na několik hodin zadržela členky punkové skupiny Pussy Riot Mariji Aljochinovou a Naděždu Tolokonnikovovou. Po několikahodinovém výslechu, při němž byly údajně vystaveny násilí a bití, dívky policejní služebnu opustily. Informovaly o tom na svých twitterových účtech.

Tolokonnikovová na svém twitterovém účtu napsala, že spolu s Aljochinovou byla zadržena v úterý dopoledne v sočském přístavu. Potvrdila, že zadržení souvisí s podezřením z trestného činu krádeže. Dívky byly násilím přinuceny nastoupit do policejního automobilu a převezeny k výslechu v Adleru. "Když nás zatkli, nic jsme nedělaly, jen jsme šly po Soči. ŠLY," napsala Tolokonnikovová. O něco později dodala, že musely vypovídat bez přítomnosti advokáta.

Aljochinová na téže internetové síti uvedla, že v předchozích dvou dnech byly obě předvedeny k výslechu už dvakrát. "V neděli nás drželi sedm hodin, v pondělí jsme strávily deset hodin v (kontrarozvědce) FSB," uvedla Aljochinová.

Policie vydala k zatčení dvou členek Pussy Riot stručnou informaci, podle níž v hotelu, kde se dívky ubytovaly, došlo ke krádeži. Aljochinová a Tolokonnikovová byly dopraveny k výslechu "stejně jako ostatní osazenstvo hotelu", praví se v policejní svodce.

Po několikahodinovém výslechu byly odpoledne obě dívky propuštěny, oznámil v Twitteru Pjotr Verzilov, manžel Tolokonnikovové a neoficiální mluvčí Pussy Riot. Policie po výslechu uvedla, že vůči vyslýchaným osobám nemá "žádné další požadavky".

Zadrženo bylo víc lidí

Na Twitteru Tolokonnikovová napsala, že předvedeno bylo asi patnáct lidí včetně novinářů a filmařů, kteří měli o připravovaném happeningu Pussy Riot v Soči natočit dokument. Kameramani prý z výslechové místnosti vyšli s modřinami, samotné členky Pussy Riot byly prý vláčeny po zemi, policisté jim kroutili ruce a sráželi je na podlahu. "Bijí nás na podlaze policejní služebny v centru olympiády!" napsala rockerka.

Semjon Simonov, jeden ze zatčených členů doprovodu Pussy Riot, řekl moskevskému rozhlasu, že Aljochinová a Tolokonnikovová přijely do Soči, aby varovaly před problémy, které Pussy Riot dlouhodobě kritizují. Zároveň chtěly upozornit na odsouzení ekologického aktivisty Jevgenije Vitiška.

ČTĚTE VÍCE:

Vitiška v minulých dnech poslal soud v jihoruském Krasnodaru na tři roky do vězení za údajné výtržnictví. Aktivista, který upozorňoval na dopad bouřlivého stavebního boomu v dějišti olympiády na okolní životní prostředí, byl už dříve odsouzen k podmíněnému trestu za ničení cizího majetku. Popsal totiž hanlivými nápisy oplocení stavebního pozemku v kavkazské rezervaci, kde si svůj luxusní příbytek stavěl krasnodarský gubernátor.

Nyní krasnodarský soud změnil podmínku na nepodmíněný trest po incidentu, při němž údajně Vitiško kladl odpor policistům. Podle Vitiškových kolegů chtějí ruské úřady kritika olympiády umlčet. Vitiškovu kauzu sledoval i Mezinárodní olympijský výbor, který ale o víkendu oznámil, že případ ekologického aktivisty s olympiádou nesouvisí.

Ruská policie se zatím k zadržení členek Pussy Riot nevyjádřila. Podle Simonova policisté oběma dívkám slíbili, že budou po výslechu propuštěny.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...